Protihluková bariéra je naďalej postrachom operencov
Košice - Prednedávnom sme vás v našich novinách informovali o "vtáčom" probléme, ktorý znenazdajky nastal nainštalovaním protihlukovej plexisklovej
Lucia Šaráková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
bariéry na Južnom nábreží. Tá má chrániť obyvateľov domov z Vyšného Opátskeho pred neprimeraným hlukom, ktorý bude produkovať množstvo áut po sprístupnení novopostaveného cestného mosta. Stena síce bráni prieniku zvukových vĺn, na druhej strane sa však stáva i "poslednou zastávkou" lietajúcich spevavcov. Tie v letku totiž priehľadnú bariéru nezbadajú a prudký náraz o stenu ich zraní natoľko, že na zemi nájdu svoju smrť. Na plexisklových tabuliach sú síce veľmi sporadicky znázornené akési napodobeniny dravých vtákov, tie však zrejme neplnia svoj odstrašujúci zámer. Svedčia o tom mŕtve telíčka vtákov rôznych druhov, ležiacich na tráve pod smrtiacimi tabuľami.
Na tento problém sme upozornili Štátnu ochranu prírody (ŠOP) v Košiciach. Ako riešenie celej veci pokročilo, spýtali sme sa vedúceho ŠOP, RNDr. Vladimíra Stana:
"Na posúdenie vzniknutej situácie sme prizvali viacerých odborníkov, ornitológov, ktorí si boli priamo na mieste overiť aktuálny stav. Potvrdili, že sa tam naozaj nachádzajú mŕtve telá viacerých druhov vtákov. Podali sme teda podnet na okresný úrad Košice IV., ktorý je spôsobilý ďalej v celej veci jednať. Ten by mal zvolať stretnutie, na ktorom by sa malo dojednať adekvátne opatrenie. Oslovili sme i odborníkov z oblasti ochrany prírody, ktorí by sa tohto stretnutia mali zúčastniť, aby o celej veci informovali z druhej strany," vysvetlil nám.
Ako ďalej RNDr. Stano dodal, ochranári celé teritórium naďalej sledujú. Aj napriek tomu, že počet nálepiek dravcov na priehľadných tabuliach v týchto dňoch "zhustol", počet vtáčich obetí sa nezredukoval. Náprava teda bude musieť byť vykonaná v čo nabližšej dobe a radikálnejším spôsobom. Stačilo by napríkald potiahnutie nepriehľadnou fóliou. Inžinierske stavby, pod taktovkou ktorých sa stavba realizovala, však podľa našich informácií investovali radšej do nočných strážnikov, ktorí dohliadajú, aby bola protihluková bariéra v "nepoškvrnenom" stave, až do dňa odovzdania stavby. Obávajú sa najmä aktivity sprejerov, pre ktorých je takmer dva a pol metra vysoká a 150 metrov dlhá priehľadná stena lákavým objektom na sebarealizáciu. Aj keď, pravdupovediac, práve ich výtvory, by lietajúcim spevavcom značne pomohli v orientácii.
"Budeme musieť porozmýšľať, čo robiť. Pretože napríklad pri Trenčíne, kde je nová diaľnica, riešili hluk takými istými zábranami. Tam však problém s vtáctvom nenastal. Podobne je to aj na iných slovenských lokalitách, nikde takáto situácia ako u nás nenastala. Na Južnom nábreží tento stav vznikol pravdepodobne značne hektickým prostredím. Je tam sídlisko, rýchly pohyb áut, z čoho sú zvieratá vystresované, navyše údolie a priestor pri Hornáde je hlavným ťahovým územím, kde je najmä na jar a na jeseň zvýšený pohyb sťahovavého vtáctva," dokončil vedúci Štátnej ochrany prírody.
Verme teda že kompetentní nebudú v zásade s veľmi jednoduchou nápravou dlho otáľať. Príroda prázdniny nepozná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.