Lekári a sestry požadujú dofinancovanie zdravotníctva i systémové zmeny
Košice - Takmer tisíc zdravotníkov sa včera zhromaždilo na Hlavnej ulici v Košiciach, aby demonštrovali svoj nesúhlas s postupom vlády pri zvyšovaní
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
tarifných miezd. Prevažovali medzi nimi pracovníci Fakultnej nemocnice L. Pasteura, z ktorých si včera podľa odhadov deväť stovák vybralo neplatené voľno. Podľa dohody sa v hojnom počte pridali ich kolegovia z FNsP, ale aj zamestnanci košickej Detskej nemocnice a záchrannej služby. Záchranári boli ale v riadnej službe a pod vysielačkou, keby ich medzitým odvolali na akciu. Podporu vyjadrilo na diaľku i viacero zdravotníckych zariadení Košického a Prešovského kraja.
Na mítingu vystúpilo niekoľko rečníkov, ktorí poukazovali na pretrvávajúcu krízu v zdravotníctve a jej príčiny. Podľa zdravotníkov ich treba hľadať ešte v čase vzniku zdravotných poisťovní, odkedy si neplní štát svoje záväzky pri odvode poistného a dlhy v rezorte neustále narastajú. Skutočnosť, že nie sú peniaze na vládou schválené zvýšenie miezd zdravotníckym pracovníkom, je iba dôsledkom, nie príčinou tejto krízy. A práve na to chceli zdravotníci upozorniť verejnosť. Pretože kým riaditelia nemocníc sú nútení realizovať reštrikčné opatrenia a šetria, kde sa dá, občania sa mylne domievajú, ako je teraz lekárom a sestrám 'hej'.
"Je to, ako keby sme pacientovi s dýchacími problémami doporučili zapchať si nos a hľadať vnútorné rezervy," konštatoval jeden z nich a dav ho za výstižné prirovnanie ocenil búrlivým potleskom.
Vystúpenie zástupcov odborov a jednotlivých stavovských organizácií moderovali MUDr. Albert Hermely, šéf základej organizácie LOZ vo FN L. Pasteura a RNDr. Pavol Matula, predseda miestneho odborového zväzu pracovníkov v zdravotníctve a sociálnej starostlivosti, ktorí s myšlienkou zorganizovať protestnú akciu vyrukovali. Ako vysvetlili, cieľom hromadného čerpania neplateného voľna zdravotníckych pracovníkov bolo poukázať na nesystémovosť opatrení v reforme zdravotníctva. Zároveň konštatovali, že od vlády očakávajú konkrétne opatrenia na vyriešenie situácie do dvoch mesiacov - ich súčasťou by malo byť predovšetkým dofinancovanie zdravotníckych zariadení cestou zdravotných poisťovní. Pokiaľ sa tak nestane, podobné protesty budú pribúdať.
Kým zdravotníci reagovali na tieto slová jednoznačne prejavom súhlasu, spornejšie boli reakcie verejnosti. Niektorí okoloidúci bez povšimnutia pokračovali v ceste, iní sa na chvíľu pristavili a púšťali sa do debát. Hodnotili úroveň slovenského zdravotníctva a diskutovali o tom, či si lekári a sestry zaslúžia viac, alebo nie.
"Fandím im. Zdravotníci to dnes nemajú ľahké a rozhodne nie sú adekvátne zaplatení. Kto mal niekedy blízkeho človeka v nemocnici, vie, o čom hovorím. Mne napríklad pracovníci Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici zachránili dcéru, ktorá bola niekoľko týždňov v kritickom stave, pretože jej zdravie iní zanedbali. Samozrejme, nájdu sa i takí, ktorí si neplnia svoje povinnosti na sto percent - tak ako všade," povedala nám Eva Dzúrová, ktorá okolo prechádzala na bicykli.
Menej nadšený včerajšou akciou bol dvadsiatnik Peter zo Spišskej Novej Vsi, ktorý prišiel do nemocnice Luisa Pasteura na ošetrenie nevediac o pripravovanom proteste. Pracovníci Kliniky úrazovej chirugie mu síce najprv oznámili, že ošetrujú iba akútne prípady, no napokon sa nad ním zľutovali a dávnejšie zlomenú nohu mu zröntgenovali i presádrovali.
V čase našej návštevy tohto zdravotníckeho zariadenia vládol všade nebývalý pokoj. Medzi pavilónmi sme len kde-tu stretli kohosi prechádzať a vyľudnené boli i chodby jednotlivých pavilónov. Podľa Pavla Matulu sa najspontánnejšie do akcie zapojili práve pracovníci úrazovky, chirurgických odborov a onkológie. Kvitovali sme oznamy na dverách oddelení, že v súvislosti s nekoncepčnými a protiprávnymi opatreniami ministerstva zdravotníctva budú ambulancie zatvorené, pretože zamestnanci si čerpajú neplatené voľno a pracoviská bežia v ústavnom pohotovostnom režime.
"Je legitímne, keď niekto poukazuje na problémy, ktoré má. No na druhej strane je zdravotníctvo špecifické tým, že pacient očakáva za každých okolností adektvátnu zdravotnú starostlivosť, nakoľko si ju hradí. Je preto na zváženie, či jej obmedzenie v prípade takýchto akcií je, alebo nie je etické. Podľa mňa lekári sklamali Hipokratovú prísahu," konštatoval na margo včerajších udalostí riaditeľ podboru pre styk s verejnosťou Ministerstva zdravotníctva SR Martin Urmanič.
Podľa neho tiež ministerstvo ostro protestuje proti vyhláseniam, že ťarchu zvýšenia tarifných platov v rezorte prenieslo na zdravotníkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.