sa nazýva aj "margitovským" letom a prichádza s pravdepodobnosťou okolo 70 percent.
Trinásty júlový deň patrí k významným letným pranostickým termínom a fakt, že prichádzajú na zrod nepríjemného letného hmyzu žičlivé dni, potvrdzujú aj slávne "mušie" pranostiky, napríklad: Margita muchám vrece rozväzuje, sv. Margita sype muchy poza humná i mierne uštípaný - ubzučaný povzdych: Margita, na čo si muchy splodila?
Okrem obdobia zvýšeného používania mucholapiek a protihmyzových sprejov však práve Margita prináša dôležitý signál aj žatve. To dokumentujú známe pranostiky Margita hádže kosák do žita, respektíve Margita volá žencov do žita - pretože práve v tomto čase sa ľudia u nás oddávna tešili na prvý chlebík a koláče upečené z múky z novej úrody.
To všetko však platí iba v prípade, ak po medardovských dažďoch dlho očakávané margitovské leto naozaj príde. Ak dažde z neskorej jari a včasného leta pokračujú, mnohí majú hlavu v smútku. Prvý dážď na deň Margitiných menín totiž údajne spoľahlivo signalizuje dažde prinajmenej počas dvoch ďalších týždňov. To umocňuje aj pranostika Zaplače ti Margita, dažďov bude dosýta.Pramalú radosť z dažďov uprostred júla mávajú kosci a hrabačky z horských lúk, ktorým prehánky kazia seno, ale aj obilninári, ktorým to komplikuje žatvu i pestovatelia vínnej révy, ktorí vravievajú,že Ak na Margitu prší, namiesto dobrého vína bude z hrozna nanajvýš ocot...A ako keby pohromy nebolo dosť, ďalšia pranostika, viažuca sa k upršanej Margite, ubezpečuje, že Ak prší na Margitu, vlašské orechy opadajú a lieskovce sčervivejú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.