radovým občanom, ktorí si z času na čas vycestujú do zahraničia, či firmám obchodujúcim so zahraničným tovarom. Čo je teda od prvého júla v tejto oblasti nové, o tom sme sa porozprávali s JUDr. Jozefom Pavlovským, riaditeľom Colného úradu Košice.
"Doba na oboznámenie sa so zákonom v tomto prípade nebola dodržaná. Jeho znenie sme dostali až v prvý deň týždňa, kedy už bol zákon v platnosti. Nevadí, stalo sa, niektoré veci sme si posťahovali z internetu, takže sme sa pripravili," vzniesol v úvode J. Pavlovský trochu kritiky na postup pri príprave tohto zákona.
Od prvého júla nadobudol účinnosť nový colný zákon, zákon o orgánoch štátnej správy v colníctve, zákon o spotrebnej dani z minerálnych olejov ako aj vykonávacia vyhláška k colnému zákonu. Čo teda tieto nové legislatívne normy menia v živote radového občana?
"K zmenám došlo v súvislosti s vecami dovážanými pri uzavretí manželstva. Pri svadobnom dare, pričom jeden z dvojice musí byť cudzinec, sa zvýšila suma jednej obdržanej veci z 35-tisíc korún na tisíc euro," poznamenal. Pri takejto hodnote dar nepodlieha clu. Pritom môžeme dostať viacero darov v úhrnnej cene aj podstatne vyššej, žiadna z nich však nemá samostatne presiahnuť hodnotu tisíc euro. Pripomeňme, že kurz je zhruba 43 korún za euro, takže hodnota daru môže byť až 43 tisíc.
V poštovnom styku pri zásielkach odosielaných od fyzickej osoby fyzickej osobe sa takisto zvýšila suma z 1200 korún na 45 euro, teda na súčasných zhruba 1935 korún. Tretia výrazná zmena sa týka cestovného styku. Tu sa oslobodenia od dovozného cla pri osobách starších ako 16 rokov zvýšil colný limit dovážaného tovaru zo 6000 korún na 175 eur (asi na 7525 korún). Pre mladšie osoby je limit 90 eur, teda momentálne asi na 3870 korún. Nikde už nenájdeme klauzulu, že oslobodenie od cla je možné len raz do mesiaca.
"Niekto si možno povie, budem teda chodiť na nákupy do Maďarska každý deň," odhalil J. Pavlovský možných špekulantov. "Zákon však jasne definuje, čo je tovar neobchodného charakteru. To je taký, ktorý sa dováža príležitostne a využíva sa buď pre vlastnú potrebu alebo ako dar. Ak budete chodiť každý deň po istý druh tovaru, už to nemožno kvalifikovať ako príležitostný tovar."
Na osoby mladšie ako osemnásť rokov sa nevzťahuje možnosť vývozu alebo dovozu 200 kusov cigariet, litra alkoholu či dvoch litrov vína, ako je to u dospelých osôb. Ľudia, ktorí nevyhnutne musia užívať niektoré lieky, musia mať pri ceste do zahraničia so sebou potvrdenie od lekára dokazujúce, že lieky skutočne potrebujú. V prípade, ak si beriete so sebou na cesty mobil alebo fotoaparát, treba vyplniť colné vyhlásenie. Menia sa aj niektoré klauzuly, týkajúce sa užívania zahraničných motorových vozidiel na území Slovenska.
"Vo vzťahu k právnickým osobám sa novým zákonom vytvoril najmä priestor pre zjednodušenie administratívy predovšetkým pri vývoze," uviedol J. Pavlovský. Na prevoz niektorých druhov tovaru sa môžu využívať len určité hraničné priechody. Platí to napríklad pri pohonných látkach, olejoch, živočíchoch a rastlinách. "My tu máme veľký priechod v Milhosti. Cez tento hraničný priechod sa nemôže dovážať ako obchodný tovar ten, ktorý podlieha spotrebnej dani. Ide o alkohol, víno, pivo, minerálne oleje a cigarety plus hroznový mušt. Takisto to platí pre textil. Naopak sa môžu prepravovať cez Milhosť niektoré nebezpečné veci, či chránené rastliny alebo živočíchy." Takže malá rada, ak ide prvýkrát prepravovať niektorý špecifický druh tovaru, vopred si zistite, cez ktorý hraničný priechod sa to dá.
Nový colný zákon je vysoko kompatibilný so zákonmi platnými v Európskej únii. Zákonom o orgánoch štátnej správy v colníctve, ktorý takisto nadobudol účinnosť k prvému júlu, sa colná správa dostala do pozície výkonného orgánu štátnej správy a došlo k rozšíreniu právomocí colníkov. Majú napríklad oprávnenie utajeným spôsobom sledovať zásielky v prípade podozrenia, že obsahujú drogy alebo iné nebezpečné látky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.