budovu okresného úradu práce (OÚP). Spor nebol o tom, či pozemok predať alebo nie, išlo skôr o jeho cenu. Mestská rada navrhla obligátnu pre občanov mesta cenu 150 korún za meter štvorcový. Riaditeľ OÚP vo Vranove nad Topľou a poslanec MsZ Pavol Molčan túto cenu zdôvodnil tým, že ich úrad nie ziskovou spoločnosťou, ale narába s prideleným rozpočtom. Návrh tejto ceny podporili aj iní poslanci poukázaním na to, že síce najradšej by boli, keby úrad práce u nich "prácu" nemal, ale po "odídení" niekoľkých inštitúcií z ich mesta takýto úrad by radi udržali. Ďalší poslanci však oponovali, že nemožno stavať na jednu úroveň radového občana a štátnu ustanovizeň a navrhovali zdvihnúť cenu na 1000 Sk za meter štvorcový, pretože pôvodne navrhovaná je vraj pre štátny úrad akoby že zadarmo. Tým viac, že ide o lukratívny pozemok v centre mesta vo výmere 600 metrov štvorcových. Niektorí poslanci preto navrhovali obzrieť sa po iných vhodných pozemkoch.
Určité nedorozumenie vyvolal aj návrh prednostne riešiť situáciu podnikateľov, ktorí podnikajú v staveniskovom objekte, ktorý sa nachádza na spomínanom pozemku, pretože pôvodne sa uvažovalo na ňom postaviť budovu mestského úradu. Zo zámeru však zostal len tento objekt. Tento návrh bol motivovaný tým, aby sa po vyprataní objektu nemuseli stať podnikatelia a ich zamestnanci prvými "zákazníkmi" OÚP. Podnikateľom mali navrhnúť do prenájmu iné vhodné objekty. Primátor mesta Milan Muška takéto rozhodnutie zdôvodnil zásadami etiky. Proti však boli niektorí poslanci, ktorí sa pozastavovali nad preferovaním jednej časti podnikateľov v meste pred druhými. "Keď vytvárať výhodné podmienky, tak potom pre všetkých miestnych podnikateľov," v takomto duchu zneli ich výhrady.
Nakoniec v samostatnom návrhu na uznesenie bol prijatý zámer postarať sa o podnikateľov, ktorí uvoľnia staveniskový objekt na pozemku, kde sa bude stavať nová budova OÚP. O tom sa samozrejme hlasovalo až potom, čo návrh ceny 150 Sk/m2 za pozemok pre OÚP prešiel hlasovaním. Ale s dodatkom, že zmluva o predaji pozemku musí byť právne ošetrená tak, aby sa pozemok mohol využiť iba na stanovený účel. Poslanci MsZ vo Vranove nad Topľou už totiž boli poučení prípadom s predajom pozemku v centre mesta pre potreby daňového úradu. Jeho ústredné orgány si výstavbu nového objektu napokon rozmysleli, ale zákon im nedovoľoval vrátiť pozemok ani predať ho za pôvodnú cenu pôvodnému vlastníkovi. Jeho majiteľom sa tak stal okresný úrad, ktorý ho potom predal súkromnej osobe. Lenže nie je isté ani využitie pozemku jeho novým vlastníkom. Mestská samospráva totiž potrebuje rozšíriť križovatku v susedstve pozemku a na tento účel "padne" aj niekoľko metrov z neho.
Podobná situácia s novou budovou OÚP by sa vo Vranove nad Topľou nemala opakovať. Samotná 90-miliónová investícia síce ešte nie je schválená predstavenstvom NÚP, ale všetko je vraj na dobrej ceste. Riaditeľ OÚP P. Molčan si je však istý, že na jar sa stavebné práce rozbehnú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.