rolou bol Ghándhí, jogínske schopnosti, síce bol na tamojšom filmovom festivale takmer od začiatku a predviedol tu i učiteľské schopnosti, síce tvrdil, že sa jóge už nevenuje, ale cenu za mimoriadny umelecký prínos prevzal unikátne. V jóginskej polohe s opačnou perspektívou.
Diváci a kritici držali palce francúzskemu snímku Amélia z Montmartru. Film režiséra Jeana-Pierra Jeuneta oslovil laikov, aj osemčlennú porotu. Amélia si ukoristila Krištáľový glóbus a v oficiálnom denníku festivalu Premiere získala od žurnalistov prestížnych filmových časopisov najviac hviezdičiek.
Festival navštevovali počas desiatich dní herecké osobnosti od Nastassji Kinskej a mladej Thory Birchovej z Americkej krásy až po režisérov Johna Herzfelda a Ivana Reitmana. Nie všetky hviezdy si zakladali na nedotknuteľnosti. Práve naopak, filmy uvádzali osobne a sľubovali diskusiu
„Keď ma zajtra uvidíte na kolonáde, zastavte sa pri mne. Rád sa porozprávam o filme Časový kód," vyzýval herec Julian Sands, známy z filmu Leaving Las Vegas.
„Viac ako hranie ma baví rozprávať sa o tvorbe. Po filme vás čakám v kinovom bare," podnecoval divákov Boris Terralov z filmu Kráľ tancuje.
Ani politici neignorovali desaťdňový piknik filmových nadšencov a profesionálov s kinematografickými príchuťami rôznych kontinentov. Hotel Pupp hostil českého prezidenta Václava Havla, ktorý si na festivale pozrel francúzsko-taliansky snímok Patricea Chéreaua Intimita.
Hviezdy a hviezdičky, známe tváre i šedé eminencie už Karlovy Vary opustili, zmizli aj študenti, čo postávali v radoch. Po karlovarskej kolonáde sa znova kľudne prechádzajú domáci a pacienti s keramickým džbánkom s liečivou vodou a horúcou mandľovou oblátkou v druhej ruke.
JANA KADLECOVÁ, Karlove Vary
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.