v sobotu odhlasovala, že strana zvolá na september konferenciu, ktorá o probléme rozhodne. Traja poslanci SDSS zostávajú v klube SDK.
Najmä mladí členovia vedenia neskrývali sklamanie z výsledku, aj v predsedníctve však pôvodný návrh na odchod prešiel o jediný hlas. Predsedníctvo navrhovalo rade, aby odhlasovala odchod poslancov z klubu SDK i odchod z koalície. Poslanci s návrhom nesúhlasili a Jaroslav Volf dal návrh, aby sa naopak hlasovalo o zotrvaní v koalícii. Napokon sa hlasovalo o odklade. Počas rokovania členovia rady viedli búrlivé diskusie v sále i na chodbách sídla strany.
Odporcovia odchodu okrem iného tvrdili, že návrh na odchod nie je pripravený a prediskutovaný s okresnými a krajskými štruktúrami strany. Diskutovalo tu 36 členov päťdesiatčlennej rady, na konferencii bude rozhodovať vyše sto delegátov.
Predseda Ľudomír Šlahor chcel, aby sa rozhodlo už v sobotu a prikláňal sa k tomu, aby koalíciu strana opustila. Výsledok ako svoju prehru nevníma. "Našli sme kompromis."
Rada odhlasovala, že Dzurindova vláda neplní priority vládneho programu, ktoré SDSS považuje za významné. Vláda však má podľa Šlahora dovládnuť a strana by ju aj po odchode z koalície v zásadných otázkach ticho podporovala.
Na otázku, čo SDSS v koalícii podporila a už by to podľa predsedu nemala urobiť, Šlahor odpovedal: "Ťažko povedať. Najmä ide o otázky v sociálnej sfére. Chýba nám určitá vízia krajiny, ekonomiky, spoločnosti." Na otázku, či koalícia zabránila nejakej aktivite SDSS v tejto oblasti, povedal: "Nespomínam si na konkrétne prípady."
"Bol som proti odchodu k 14. 7.," povedal Volf. Strana podľa neho neurobila nič, aby vyjadrila svoje postoje napríklad k návrhom zákonov. "Zvyknem si robotu dokončiť, aj keď sa nedarí," povedal druhý poslanec Miloslav Suchár.
Volf verí, že sa nebude musieť rozhodovať, či ako poslanec počúvne príkaz strany na odchod. "Natoľko stranu poznám," hovorí bývalý predseda. Odchod podľa neho preferencie strane nezdvihne. "Je možné byť aj iný a pritom neodchádzať." Vystúpenie by bolo gesto, ktoré by strane nepridalo na dôveryhodnosti. O tom, že si SDSS uvedomuje medzinárodné dosahy, hovorí i vyhlásenie rady.
"Tieto akcie len podporujú vládnu koalíciu, keď sa poukazuje na jej nedostaky a musíme reagovať aj na pripomienky občanov," zhrnul rokovanie člen rady Anton Mazán z Banskej Bystrice. "Dnes by sa to aj tak nebolo doriešilo. Sú dva tábory, jeden za, druhý proti," povedal jeho kolega Vladimír Kišš z Bardejova. On je za odchod.
(fw)
Autor: tp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.