slovenských nacistov žijúcich v Argentíne. Minister zahraničných vecí Eduard Kukan a hlavný poradca prezidenta Ján Bílek v piatok po návrate z oficiálnej návštevy Argentíny pre agentúru SITA potvrdili, že prezident Schuster s argentínskym partnerom o slovenských nacistoch nehovoril.
Argentínsky prezident Fernando de la Rúa v januári 2000 počas Medzinárodnej konferencie o holokauste v Štokholme prezidentovi Schusterovi ponúkol pomoc argentínskych úradov pre slovenské justičné orgány v súvislosti so slovenskými zločincami z čias holokaustu. Šéf slovenskej diplomacie Kukan v piatok dokonca vyhlásil, že o takejto argentínskej ponuke spred jedenapol roka počuje po prvýkrát a pýtať sa na to treba tých, ktorí s prezidentom v Štokholme boli - teda napríklad hlavného poradcu J. Bílka alebo veľvyslankyne vo Švédsku.
Hlavný poradca prezidenta Bílek na otázku, či mal prezident Schuster záujem doniesť z Argentíny ponúkané informácie týkajúce sa tejto problematiky odpovedal: "Skôr nie. Myslím, že to bola ponuka zo strany Argentíny a keď ju nedeklarovali alebo nepredložili, tak..." Na doplňujúcu otázku, či teda prezident Schuster nechcel na Slovensko doniesť takéto informácie Bílek odpovedal: "Poviem to ináč. V bodoch, ktoré mal pripravené na prejednanie, to nebolo."
Historik zo Slovenskej akadémie vied (SAV) Dušan Kováč tvrdí, že je to rozhodne ponuka, na ktorú sa reaguje. Podľa neho je v záujme Slovenska, aby sa vyrovnalo so svojou minulosťou aj týmto spôsobom. Robia to štáty, ktoré o sebe tvrdia, že sú demokratické. Kováča zaujalo, že taká ponuka prišla z latinskoamerickej krajiny, lebo to nebýva zvykom.
Riaditeľka Nadácie Charta 77 Zuzana Szatmáry v tejto súvislosti uviedla, že nie je v kompetencii prezidenta, aby sa v týchto veciach angažoval inak, než v rovine morálnej. Patrilo by sa, ale je to skutočne na ňom, dodala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.