Zvolenie Pekingu za dejisko OH 2008 polarizovalo spoločnosť v Spojených štátoch amerických a zdvihla sa vlna kritiky proti rozhodnutiu.
Kým americká vláda odobrila rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) ako nádej k demokratizácii a otvoreniu sa Číny svetu, odporcovia pekinskej kandidatúry sa prejavili tvrdou kritikou.
"Prezident jasne povedal, že otázka ľudských práv bude na programe bilaterálnej schôdze s Čínou," povedala poradkyňa prezidenta Georga W. Busha Condoleezza Riceová na margo rozhodnutia. "Pre Čínu to je príležitosť prezentovať sa ako moderná krajina," povedal hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. USA podľa jeho slov nechcú z olympiády robiť politickú záležitosť, dúfajú však, že "Čína sa rýchlo chopí šance ukázať sa ako moderná a rozvinutá krajina s ohľadom na ľudské práva".
Odporcovia pekinskej kandidatúry argumentujú porušovaním základných práv v krajine, za ktoré si nezaslúžila olympiádu. "Práve sme vyslali Číne zlý signál, ktorým civilizovaný svet ukázal, že v skutočnosti nebojuje proti bezpráviu a militarizmu," povedala republikánka Dana Rohrabacherová, členka výboru pre zahraničné vzťahy. Jej stranícky kolega Christopher Smith tvrdí, že rozhodnutie MOV "poslal komunistickej strane nebezpečný signál, ktorým bude v krajine pokračovať agresívne potláčanie ľudských práv, prenasledovanie disidentov, šikanovanie amerických občanov bez uvedeného dôvodu". Smith tým narážal na zadržanie piatich Američanov v Číne, ktorí sú podozriví zo špionáže. Celá aféra opäť vyhrotila napäté vzťahy medzi USA a Čínou. Denník Chicago Tribune označil rozhodnutie MOV za "historicky najdôležitejšie a najspornejšie od prvých olympijských hier pred 105 rokmi".
OHLASY TLAČE NA ZVOLENIE PEKINGU ZA DEJISKO OH 2008
The Mirror (Anglicko): "Je to akoby ste vsadili na sovietske Rusko alebo hitlerovské Nemecko. Vládne celosvetové pohoršenie, že Čína porušujúca základné ľudské práva dostala tú česť zorganizovať olympijské hry. Rozhodnutie je naozaj hanebné."
Daily Mail (Anglicko): "Celosvetový hnev nad tým, že zvolili Čínu na usporiadanie OH 2008. Hanebné mlčanie, pretože britská delegácia nepoložila žiadnu otázku týkajúcu sa ľudských práv a nespravodlivosť dostala neprimeranú odmenu. Rozhodnutie bolo nevyhnutné, ale urobilo ťažko na srdci."
The Times (Anglicko): "Víťazstvo postavilo Čínu pred skúšku. Peking dostal Hry po katastrofálnom hlasovaní, ktoré potvrdilo drsné zaobchádzanie Číny s ľudskými právami. Nechajte nás oslavovať, MOV je majster v zatváraní očí."
The Telegraph (Anglicko): "Peking organizátorom OH 2008. Milióny Číňanov oslavujú na uliciach, ale rozhodnutie MOV vyľakalo disidentov, ktorí bojujú proti komunistickému útlaku. Vysoká prekážka ľudským právam, ak MOV stavil na ich zlepšenie. Je to víťazstvo tyranie. Duch Sydney ostal zavretý v Moskve. Ani nie rok po olympiáde v Austrálii sa za jej dejisko zvolila krajina, kde popravujú ľudí na futbalových štadiónoch."
The Express (Anglicko): "Preteky sú otvorené. Čína je nútená venovať pozornosť ľudským právam. Peking sľúbil investovať 20 miliárd libier na zlepšenie životného prostredia a do prípravy olympijských štadiónov. Čínska vláda to však pociťovať oveľa tvrdšie."
Die Welt (Nemecko): "Čínski politici porušujú všetky zásady, ktoré sú v demokracii sväté. Rozhodnutie MOV je akceptovateľné len so škrípaním zubov. Čína je zlým príkladom ako ma fungovať demokratický rozhodovací proces."
Berliner Zeitung (Nemecko): "Poprední predstavitelia MOV a športoví fanúšikovia tvrdia, že olympiáda pomôže k utváraniu demokracie v Číne. Je to však príliš dobrodružné tvrdenie, ktoré nemá v olympijskej histórii žiadne podloženie. Zvolenie Pekingu je katastrofou pre šport."
Bild-Zeitung (Nemecko): "Ľudské práva pobúrené - Čína oslavuje. Olympiáda v krajine popráv. Zriedka býva rozhodnutie MOV tak sporné."
Le Figaro (Francúzsko): "Peking má teraz sedem rokov na to, aby sa Peking 2008 nestal smutnou spomienkou na OH 1936 v Berlíne."
La Gazzetta dello Sport (Taliansko): "Víťazstvo Číny je uznaním pre tohto giganta. MOV ocenila námahu jednej krajiny. Počas siedmych rokov bude symbolom obnovy zástava s piatimi kruhmi. Čiernym bodom však ostane často opakovaná otázka ľudských práv."
La Repubblica (Taliansko): "Peking vyhral a sľúbil reformy. Teraz je na rade Peking, pretože nesmieme zabúdať na celý kontinent. Tak nám káže globalizácia: Organizujú sa olympijské hry, kde prosperuje obchod. Čína používa západné komunikácie a sľúbila garancie."
Telegraaf (Holandsko): "Peking zostal bez straty tváre. Čína sa pripojí ku svetu, čo znamená pre medzinárodné spoločnosti a sponzorov MOV veľkú perspektívu."
Volkskrant (Holandsko): "Napriek mnohým tmavým skutočnostiam sa členovia MOV rozhodli dať OH 2008 Pekingu. Rozhodnutie je sporné, pretože Čína si Hry pre sústavné porušovania ľudských práv nezaslúžila."
Die Presse (Rakúsko): "Favorit sa presadil napriek protestom aktivistov za ľudské práva, tibetských exulantov proti komunistickej vláde. Kde však ostal šport a ideály francúzskeho baróna De Coubertina? Ostáva však nádej, že vďaka olympiáde v Pekingu sa to v Číne môže zlepšiť."
Nihon Keizai Shimun (Japonsko): "Olympijské hry v roku 1980 v Moskve západné štáty bojkotovali ako protest proti sovietskej invázii do Afganistanu. V prípade vojenskej intervencie Číny na Taiwan, alebo potlačenia snáh o nezávisloť Tibetu sa to môže zopakovať znovu. Preto je čínska vláda nútená byť zdržanlivou."
Nihon Keizai (Japonsko): "Želanie olympijských sponzorov, aby sa čínsky trh naďalej otváral svetu, sa stretlo s pochopením prezidenta MOV Juana Antonia Samarancha. To je tiež dôvod, prečo bol zvolený Peking. Je zjavným zámerom členov MOV vrátane Samarancha, aby olympiáda priniesla mier a stabilitu svetovému spoločenstvu."
Mainichi Shimbun (Japonsko): "Pre sponzorov MOV, ktorý podporujú komercializáciu Hier, je Čína novým a atraktívnym trhom. Aj to ovplyvnilo rozhodnutie MOV o dejisku. Okrem toho však Čína mala tentoraz kandidatúru v inej podobe, keď sa o olympiádu uchádzala so zjemneným imidžom."
Asahi Shimbun (Japonsko): "Demokratický proces v Južnej Kórei po OH 1988 presvedčil MOV, že sa počas olympiády môže zmeniť aj Čína. Chceme, aby čínski politici akceptovali kritiku. Najmä, keď ide o ľudské práva."
Beijing Morning Post (Čína): "56 hlasov! Peking oslavuje fantastické víťazstvo. Objímame Peking!"
China Daily (Čína): "Veríme, že mesto zorganizuje OH 2008 ako najveľkolepejšiu olympiádu všetkých čias. Hry budú mať aj odkaz pre ľudské práva."
China Morning Post (Hongkong): "Predstavitelia komunistickej strany si privlastnia tento úspech ako víťazstvo ich politiky. Ale tak to nie je."
China Times (Taiwan): "V nasledujúcich siedmich rokoch môžeme očakávať mier, keď Čína bude s Taiwanom zaobchádzať obozretne. Hry sú pre Čínu veľkou šancou..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.