hovoriť o otvorenej vojne mafií, pripúšťajú, že situácia je dosť ostrá.
Na jednej strane je možné pozorovať určité známky spolupráce, na druhej strane však neustále panuje napätie, vyhrážky, prípadne fyzická likvidácia. Najväčšia nevraživosť podľa jedného z detektívov Útvaru na odhaľovanie organizovaného zločinu (ÚOOZ) panuje medzi ukrajinskými a čečenskými, či dagestanskými skupinami. Pripúšťa, že existujú isté formy spolupráce, ale napríklad Čečencov sa už pokúsili zbaviť. "Pozvali ich na fingovanú obchodnú schôdzku a tam ich jednoducho postrieľali," uviedol detektív.
O nič lepšie však nie sú ani vzťahy medzi samotnými Ukrajincami. Na "obchodných rokovaniach" sa na seba usmievajú, objímajú sa, prípadne bozkávajú, ale za chrbtami im stoja ochranky vyzbrojené samopalmi, ktoré sú pripravené kedykoľvek zasiahnuť. Stretnutia mafiánskych bossov sa obvykle konajú v apartmánoch špičkových pražských hotelov.
Situácia na poli ruskojazyčných gangov kriminalistov znepokojuje a dopady ich činnosti budú čoraz vážnejšie. Svedčí o tom aj nárast počtu žiadateľov o azyl z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, hlavne Ukrajiny, čo súvisí s neradostnou ekonomickou situáciou v tomto regióne. Po rusky hovoriaci žiadatelia o azyl tvoria takmer polovicu všetkých utečencov, ktorí hľadajú v ČR útočisko, hoci ešte v roku 1999 to bola len dvanástina.
Kriminalisti majú problém prichytiť mafiánske špičky priamo pri čine, pretože obvykle len stoja v úzadí a riadia činnosť gangu. "Musíme čakať, kým urobia chybu, až potom môžeme zasiahnuť," hovorí detektív.
V súčasnosti v ČR pôsobí asi 5000 príslušníkov ruskojazyčných mafií. Medzi najznámejšie patrí takzvaná luhanská brigáda, ktorej štyria najvyšší šéfovia nedávno skončili za mrežami. Medzi ďalšie smutne známe brigády patria solncevská, kyjevská, mukačevská, užhorodská, čečenská, alebo dagestanská. Mafie sa zameriavajú na likvidáciu osôb, vydieranie, pašovanie ľudí a kupliarstvo, obchod s drogami a zbraňami, či falšovanie dokladov, alebo zakladanie fiktívnych firiem. V obchode s drogami a zbraňami pritom spolupracujú s albánskymi gangmi a tovar do ČR pašujú hlavne cez Bulharsko, Maďarsko a Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.