plánu "mnohé pripomienky". Povedal to predstaviteľ albánskej Strany demokratickej prosperity (PDP) Azis Pollozhani.
Na základe analýzy dokumentov, ktoré rokujúcim stranám predložili emisári USA a EÚ James Padrew a Francois Léotard, albánske strany sformulujú na stretnutí svoje pripomienky. Podľa A. Pollozhaniho sa zatiaľ nedospelo k dohode v troch sporných otázkach: štatút albánskeho jazyka, vytvorenie miestnej polície a spôsob voľby do parlamentu. PDP zároveň Macedóncov vyzval na prijatie kompromisu.
Nacionalistická Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE) zdôraznila, že "Macedónci zotrvávajú na dvoch princípoch: štátna jednota a odmietnutie (mechanizmov) konsenzuálnej demokracie," ktoré požadujú Albánci. Pripomienky VMRO-DPMNE k predloženému návrhu mierovej zmluvy sa podľa hovorcu strany Georgia Trendafilova budú týkať najmä týchto dvoch tém.
Rozhovory viaznu na niektorých požiadavkách albánskych strán, ktoré požadujú povýšenie albánskeho jazyka na druhý oficiálny jazyk v Macedónsku. Predložený návrh však počíta s jeho uplatňovaním len na lokálnej úrovni a v takých štátnych inštitúciách ako je parlament. Albánci požadujú aj utvorenie miestnej polície, ktorej zloženie by malo odrážať etnické pomery v oblasti a ktorú by financovalo medzinárodné spoločenstvo.
Európsky emisár však už v piatok naznačil, že rozhovory by sa mohli schyľovať k úspešnému koncu. "Pri každom rokovaní je najťažší záver," povedal. Prípadný krach rozhovorov v tomto momente označil za "science-fiction". Opakovane však zdôraznil, že zodpovednosť za výsledok rozhovorov leží na pleciach macedónskych strán a NATO plní iba úlohu sprostredkovateľa a je ochotné zasahovať iba za splnenia istých podmienok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.