pracovníkom totiž lekári a sestry nedostali ani o korunu viac. Naopak, niektorým prišlo na účet ešte menej peňazí, ako obvykle.
"Zatiaľ sme nedostali výplatné pásky, ba ani nové platové dekréty. A to napriek tomu, že zvýšenie platov je aktuálne od prvého júna. Takže zatiaľ sa iba dohadujeme, koľko by sme mali dostať navyše, na papieri sme to ešte nevideli," posťažovali sa nám v piatok napoludnie pracovníci Fakultnej nemocnice L. Pasteura.
Väčšina z nich v tom čase ešte nepoznala stav svojho účtu, no prví, ktorí to zisťovali, ostali obarení. Aj keď riaditeľ Vladimír Pramuk avizoval, že júnovú výplatu dostanú na etapy, v riadnom výplatnom termíne im malo byť vyplatených približne osemdesiat percent mzdy. Teda plat zhruba na úrovni predošlého mesiaca. Skutočnosť však bola iná.
"Manžel bol v banke a informoval ma, že mi prišla výplata nižšia ako minulý mesiac. Môže to byť tak polovica z toho, čo som očakávala po tarifnom zvýšení... Je to veľmi nepríjemné práve v dovolenkovom období, pretože človek ráta s každou korunou," povedala nám primárka oddelenia anesteziológie a intenzívnej medicíny MUDr. Agnesa Baranyová.
"Sme sklamaní z toho, že sme dostali menej ako obvykle a keďže ďalší výplatný termín je v nedohľadne, ani nevieme, ako si to s peniazmi naplánovať. Pritom nás kvôli zvyšovaniu platov čakajú ďalšie reštrikčné opatrenia, ktoré pocítia aj pacienti. Je smutné, že vláda neváhala vyčleniť nemalé finančné prostriedky na ozdravenie súkromných bánk, pričom jej je teraz ukradnuté zdravie všetkých občanov," konštatoval MUDr. Albert Hermely, šéf základnej organizácie Lekárskeho odborového združenia vo PFN L. Pasteura.
Rozladení z výplaty boli v piatok i pracovníci Fakultnej nemocnice s poliklinikou na Triede SNP v Košiciach. Ako nás informoval MUDr. Miroslav Iláš, zamestnanci z 'technických príčin' nedostali ani halier navyše. Júnové navýšenie sa im má premietnuť do júlovej výplaty, takže peniažky obdržia až v auguste.
"Je to pravda, lekári a sestry nedostali väčšiu výplatu, pretože sme v čase odosielania peňazí na účty nemali potrebné finančné prostriedky. Už teraz však blokujeme prichádzajúce peniaze, aby sme im rozdiel mohli doplatiť v najbližšej výplate," zareagoval riaditeľ FNsP Róbert Roland, podľa ktorého je dôvodom toho skutočnosť, že sa ešte nepodarilo dotiahnuť do konca všetky plánované reštrikčné opatrenia. Napríklad nedošlo k redukcii počtu či k zníženiu úväzkov pracovníkov, rovnako ako lekári nenabehli na dvojzmennú prevádzku.
"Zavádzať dvojzmennosť v dovolenkovom období by bolo komplikované, preto ju plánujeme rozbehnúť až v septembri. Lekári sa voči tomuto kroku spočiatku veľmi búrili, ale ich protesty pomaly oslabujú. Rozhodujúce je, že nám toto opatrenie pomôže ušetriť 800 tisíc korún mesačne," podotkol riaditeľ.
Ako uviedol, zamestnanci odmietali aj ďalšie reštrikčné kroky protestovali tak voči zníženiu osobných hodnotení ako prepúšťaniu. Ku všetkým plánovaným opatreniam ale vedenie nemocnice postupne pristúpi, pričom časť zodpovednosti za ich realizáciu prenesie na plecia jednotlivých pracovísk.
"Každé oddelenie musí ušetriť potrebnú časť finančných prostriedkov a bude na ňom, akým spôsobom to dosiahne. Okrem toho ale dôjde aj k najnevyhnutnejšiemu zníženiu počtu pracovníkov. Týkať sa bude približne štyridsiatich sestier z celkového počtu asi tisícsto, pričom časť sa vyrieši odchodom do dôchodku. U lekárov je situácia iná, realizovať sa bude najmä krátenie úväzkov," informoval nás R. Roland.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.