druhoch obilnín vyššie o 30 až 100 percent. Doterajší vývoj počasia, charakteristický slabými zrážkami a nízkymi teplotami, je pre rastlinnú výrobu vyhovujúci.
"Prvé zbery naznačujú, že štatistický odhad bude zodpovedať reálnemu zberu. Určite bude vyšší ako vlani," povedal Oravec zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Počasie, hoci suchšie, ako býva priemer, považuje Oravec za prijateľné, pretože slabé zrážky neboli ako vlani spojené s extrémne vysokými teplotami. "Studený máj - v stodole raj tento rok naozaj platí," doplnil Oravec.
Tento rok by tak mohol podľa neho dopadnúť podstatne lepšie aj z hľadiska bilancie zahraničného obchodu s obilninami. Vlaňajšie sucho sa totiž podpísalo pod výrazný prepad vývozu obilnín zo Slovenska. Doviezli sme až 1,7 milióna ton obilnín a vývoz bol v porovnaní s touto sumou nižší približne o 800-tisíc ton.
Rok 2001 je pre naše poľhnohospodárstvo mimoriadne dôležitý, pretože môže naznačiť, aké kvóty a priame dotácie budeme dostávať po našom vstupe do Európskej únie. Kvóty aj dotácie sa určia na základe výsledkov poľnohospodárskej produkcie za tri roky.
Oravec si však myslí, že tento spôsob stanovenia kvót nie je spravodlivý. "Mal by sa zohľadniť historický princíp," tvrdí Oravec a upozorňuje pritom, že súčasná úroveň agrovýroby je hlboko pod výrobou spred roka 1989. "Naše poľnohospodárstvo má omnoho väčší potenciál, ktorý sa však práve teraz nevyužíva naplno," upozornil šéf SPPK.