oddelenia fyziky Slnka Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied z pracoviska v Tatranskej Lomnici.
"V africkej Zambii som v júni videl už svoje dvanáste zatmenie Slnka v živote. S radosťou konštatujem, že patrilo k tým najvydarenejším. Mohli sme totiž takmer naisto rátať s priaznivým počasím a tým aj s úspechom v plnení nášho vedeckého programu, pozorovania štruktúry a fyzikálnych vlastností bielej koróny Slnka. Oboje nám vyšlo a priebeh celého zatmenia i biela koróna boli naozaj nezabudnuteľné. Zatmenie trvalo viac ako tri minúty," povedal doktor V. Rušín.
Členov slovenskej slniečkarskej expedície, keď jedna skupina bola v júni v Zambii a ďalšia v Angole, teraz po návrate, aklimatizácii a nevyhnutnom oddychu čaká spracovanie výsledkov vedeckých pozorovaní. Doktor Rušín uplatnil aj pri júnovom zatmení v Afrike svoje neoceniteľné skúsenosti nielen pri pozorovaní ale i v prezieravom prístrojovom vybavení. V priestoroch Zambijskej univerzity mala totiž naša expedícia za susedov slniečkarov z USA, ktorým práve v najtúžobnejšie očakávaných fázach zatmenia Slnka smoliarsky zlyhal softvér. Africké čierne Slnko vzbudilo mimoriadnu pozornosť, mierili za ním tisícky milovníkov čierneho Slnka z celého sveta a zaujalo aj miestnych obyvateľov.
"Na rozdiel od toho, čo som pri vynáraní sa Slnka z tieňa zažil v minulosti v Mexiku, kde bola radosť z návratu svetla mimoriadne temperamentná, Afričania boli oveľa pokojnejší," konštatoval doktor Rušín.
Jedným z dôvodov takejto reakcie obyvateľov častí Afriky, kadiaľ prechádza pás totality - čiže územie úplného zatmenia - môže byť aj ich vedomie, že v decembri v budúcom roku tu úplné zatmenie uvidia opäť.
"Pozoruhodné je najmä jedno z miest v Angole, kde za poldruha roka uvidia úplné zatmenie dvakrát po sebe i keď inde sa to pošťastí tak raz za 360 rokov," uviedol V. Rušín.
Známy tatranský slniečkar dúfa, že sa mu v r. 2002 pošťastí osobne pozorovať aj svoje trináste čierne Slnko v živote.
Eva BOMBOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.