chronickej dialýzy v Prešove funguje od roku 1997 a hladinu "šuškandy" rozvírili informácie o snahe dvoch skupín lekárov z Nemocnice s poliklinikou (NsP) J. A. Reimana privatizovať ho. Hovorí sa, že dialýza sa presťahuje do starého pavilónu TBC, ktorý teraz patrí k prešovskej Psychiatrickej nemocnici a jedna zo skupín bola už údajne veľmi blízko k schváleniu zámeru. Keďže sme mali možnosť stretnúť sa v Prešove s ministrom zdravotníctva Romanom Kováčom, opýtali sme sa ho, koľko pravdy je na spomínanej "šuškande".
"Nepôjde o privatizáciu, ale o ekonomický prenájom. Naďalej ostanú v majetku nemocníc, ale nám sa ukazuje, že táto aktivita bude šetriť výdavky rezortu. V tejto chvíli by sme pre centrá potrebovali asi dve miliardy korún a nemáme ich. Mimochodom, s návrhom prišli pacienti, ktorí sú odkázaní na funkciu umelej obličky," povedal nám minister Kováč. Argumentoval tým, že vo všeobecnosti máme na Slovensku dialyzačné stroje, ktoré už dávno nadsluhujú. Stroj by mal byť v prevádzke asi dvadsaťtisíc hodín, ale slovenská realita je taká, že majú za sebou často aj 50-tisíc hodín a rezort nemá na ich obnovu prostriedky. Naviac firmám, ktoré dodávajú chemikálie a iný zdravotný materiál dlhujú nemocnice rádovo 400 miliónov korún. "Preto sme uvažovali o ekonomickom prenájme za veľmi presne definovaných podmienok. Jednou z nich je, že záujemci o prenájom prevezmú na seba všetky dlžoby a z vlastných zdrojov zabezpečia obnovu strojov. Budeme trvať na dôslednom výberovom konaní, aby sa zachovala konkurencia a zároveň nevznikol monopol jednej firmy. Najdôležitejšou podmienkou však bude, aby to bola spoločnosť, ktorá má medzinárodné certifikáty na prevádzku zariadení," vysvetlil minister.
Na našu pochybovačnú otázku, či na Slovensku vôbec existujú spoločnosti, ktoré by vedeli splniť také tvrdé podmienky minister Kováč odpovedal, že ak sa nenájdu tu, nájdu sa v zahraničí. "Nepotrebujeme, aby sa nejaký potrimiskár priživoval na dialýze," dodal. Zaujímalo nás, či je informovaný o snahách prešovskej skupiny lekárov o prenájom pavilónu Psychiatrickej nemocnice a či medzi navrhovateľmi figuruje aj meno terajšieho námestníka NsP Jána Frišniča. "Áno, viem o tom, hoci zatiaľ len z korešpondencie. Tamojšia skupina lekárov prišla s vynikajúcim nápadom zriadiť stredisko paliatívnej starostlivosti, ktorá momentálne v Prešove chýba. Toto mesto nemá zariadenia, kde by sa vedeli dôstojne postarať o človeka vo finálnej časti jeho života. Osobne si vážim túto aktivitu a budem ju podporovať. Dokonca to chcú skĺbiť s vytvorením ambulantnej jednodňovej chirurgie. Čo sa týka pána Frišniča, s takým menom som sa v návrhu nestretol."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.