Miloslava HRIADELOVÁ, SITA, TASR
Piatok trinásteho bol zrejme v túto nedeľu.
Štyroch ľudí na Slovensku a jedného v Čechách zabil v rovnaký deň blesk. V nedeľu večer na letnom tábore v Dlouhém Hradišti na Tachovsku vyhasol život pätnásťročného chlapca, ktorý hľadal pred prudkou búrkou úkryt pod stromom. Náhla letná búrka bola osudná osemnásťročnému mládencovi, ktorý sa bol s dvoma kamarátmi kúpať na štrkovisku v Ivanke pri Nitre. Keď vyšiel z vody zasiahol ho blesk, kamaráti utrpeli popáleniny. Jeden z nich včera v nemocnici zomrel. Pätnásťročná Petra S., kráčajúca v bezprostrednej blízkosti zasiahnutého Ľuboša, neutrpela pri údere blesku vážnejšie zranenia, ktoré by ohrozovali jej život. Michal, ktorý v nemocnici zomrel dnes ráno, bol v momente úderu blesku vzdialený od dvojice na niekoľko krokov, napriek tomu utrpel zranenia, ktorým jeho organizmus podľahol. Očití svedkovia dokonca tvrdili, že Petra držala Ľuboša za ruku.
O niekoľko desiatok kilometrov ďalej, v Detve, na Slávnostiach pod Poľanou, zabil blesk matku s dieťaťom a ďalších dvoch ľudí zranil. Stalo sa to vo chvíli, keď prechádzali okolo jedného zo stánkov pri amfiteátri.
Búrka ako fascinujúci jav
Naši predkovia si doma zapálili hromničnú sviečku, vo viere, že odoženie zlé sily.
Fascinujúce divadlo bleskov križujúcich oblohu nadchýňa filmových režisérov, ale aj lietrátov. S obľubou zasadzujú dramatické okamihy, či hororové scény do scenérie búrok. Príjemné je sledovať blýskavicu spoza zavretého okna bezpečného príbytku.
Blesk je veľká elektrická iskra, ktorou sa vyrovnávajú elektrické potenciály v atmosfére. Vzniká v búrkovom oblaku, v ktorom sa začnú miešať drobné čiastočky ako ľadové kryštáliky a kvapôčky. Tie sa spájajú a rozdeľujú, navzájom sa trú a pri týchto pohyboch sa nabíjajú elektrickým nábojom, ktorý sa zväčšuje. Pri úkaze, ktorý vnímame ako blesk, sa toto napätie vybije.
Ako uviedol klimatológ Mgr Štefan Handžák z Hydrometeorologického ústavu v Košiciach, časté búrky v týchto dňoch spôsobuje zvlnený front nad Nemeckom, po ktorého okrajoch k nám prúdil teplý vzduch. Intenzívne búrky, ako oznamovala predpoveď, hrozili aj včera a aj dnes.
"Nemôžme ich však predpovedať lokálne a iba hodinu dopredu. Výstrahy v predpovedi však často ľudia berú na ľahkú váhu. Nemajú rešpekt pred prírodou," tvrdí Handžák.
Úradujú zvláštne náhody
Čo teda robiť, keď nás zastihne tento živel v lese, či nebodaj na horskej túre nečakane, opýtali sme sa.
"Ak ste práve na svahu, nikdy sa neskrývajte trebárs pod prevísajúci kameň. Búrky bývajú väčšinou krátke, lepšie než utekať kamsi preč, je ostať na mieste schúliť sa do klbka a pod seba prestrieť trebárs pršiplášť, alebo plecniak, čiže niečo nevodivé," hovorí Handžák.
Zachrániť vás môžu gumené podrážky topánok. Samovraždou je vraj použiť mobilný telefón. Mylná je predstava, že v hlbokom lese je riziko väčšie. Práve naopak, nebezpečné je riedko zarastené priestranstvo. Blesk do vás môže udrieť, aj keď nestojíte rovno v epicentre búrky. Blízku búrku rozpoznáme podľa toho, že interval od blesku po úder hromu trvá desať sekúnd.
Niekdy však blesk zasiahne akoby bez ohľadu na všetky známe poznatky. Takým bol aj nedeľňajší prípad v Detve. Tragédii nezabránila ani skutočnosť, že sa tak stalo na možno najnižšom mieste z okolia, na malom priestranstve medzi stánkami remeselníkov. Blesk udrel chvíľu po tom, ako začalo mierne popŕchať, takmer "z jasného neba" a zabil 25-ročnú Silviu M. z Bajerova a jej trojročného syna, ktorého niesla v náruči.
Ako sa vyjadrili požiarnici, blesk sa bežne rozvetvuje a aj keď ho vysoké predmety priťahujú, môže niektorá z prúdových vetví udrieť v záverečnej fáze aj do nižších predmetov.
Keď zlyhávajú informátori
Predpovedať búrku presnejšie je nákladnou záležitosťou. Na Slovensku máme iba 26 profesionálnych hydrometeorologických staníc, tie využívajú aj informácie z družíc. Dôležitú úlohu pri výskume poveternostných úkazov majú aj dobrovoľní informátori. Tých je však v poslednom čase čoraz menej.
"Privítali by sme, keby sa informácie o nezyčajných búrkach, alebo iných poveternostných úkazoch, dostali k nám do hydrometeorologického ústavu. K vám novinárom ľudia zavolajú skôr. Napríklad keď bola v Košiciach 22. júna silná búrka, nikto nám netelefonoval kde padali mimoriadne veľké krúpy. Podrobnosti sme sa dočítali až z novín," poznamenal Štefan Handžák. Ako doplnil, jediný raz mali obrovské množstvo telefonátov, a síce, pri májovom zemetrasení. Ľudia z okolia Košíc oznamovali kde všade sa chvela zem."Malo to však jeden háčik, tieto informácie patrili geologickému ústavu a nie nám," poznamenal Štefan Handžák
Štatistiky hovoria, že ročne zabije blesk na svete 3000 ľudí. Udalosti, aké sa stali minulý víkend, sú výnimočné. Zrejme zaúradovala zvláštna zhoda náhod.
Autor: Vladimíra Majtánová, mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.