- napätie 100 miliónov voltov
- prúd desiatok tisíc ampérov s teplotou hlavného kanála blesku do 30 000 °C
- šíri sa rýchlosťou 10 000 až 100 000 km/s
Ako odhadneme vzdialenosť búrky, úderu blesku
- svetlo sa šíri rýchlosťou 300 000 km/s
- zvuk sa šíri rýchlosťou 0,33 km/s
- keď zbadáme blesk, začneme počítať sekundy, pokiaľ nebudeme počuť hrom: 1 sekunda predstavuje 330 metrov, 3 sekundy 1 km, hrom počuť do vzdialenosti 20 km.
Zásah bleskom môže spôsobiť
- popáleniny, bezvedomie, poruchy centrálnej nervovej sústavy, narušenie činnosti srdca, zastavenie krvného obehu a dýchania
Ako sa blesku vyhnúť
Prvoradou zásadou, ako sa mu vyhnúť, je podľa odborníkov nebyť najvyšším bodom v teréne. V civilizácii je prevencia jednoduchá - stačí sa ukryť do budovy, väčšina stavieb je dnes už opatrená bleskozvodmi. Komplikovanejšia býva situácia turistov v prírode, tí by mali predovšetkým zísť z horského hrebeňa, ukryť sa v hustom lese alebo doline. Treba si ľahnúť na zem - najlepšie do priekopy, výkopu a podľa možnosti sa vyhýbať silno premočenej zemi.
Pozor na objekty čnejúce do výšky - strom, stĺp, budova. Nebezpečné sú skalné previsy, jaskyne. Tam je potrebné ísť ďalej od steny. Najlepšie je čupnúť si. Ak blesk udrie v blízkosti, po mokrej skale bude zostupovať. Treba odhodiť všetky vodivé veci. V dome, v chate, v aute, v karavane treba pozatvárať všetky okná a dvere.
Ak niekto stanuje na otvorenom priestranstve alebo na hrebeni hôr, treba opustiť stan. Je dobré premyslieť si miesto prípadného úkrytu. Z vody treba ísť na breh ešte pred príchodom búrky.
Je dobré izolovať sa od mokrej zeme, napríklad sadnúť si na batoh.
Samovražedným počínaním je rozprestrieť si v búrke dáždnik alebo manipulovať s mobilným telefónom.
Prvá pomoc pri zasiahnutí bleskom
- v prípade zastavenia dýchania a obehu začneme s resuscitáciou, ošetríme popáleniny a privoláme lekára
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.