luxusné byty v cenrtre Bratislavy v rozpore so zákonom.
Konečný verdikt Najvyššieho kontrolného úradu znie: "Porušený zákon o účtovníctve, kontrolóri majú výhrady aj z hľadiska zákona o štátnom podniku, no hlavne išlo o použitie finančných prostriedkov štátu na súkromné účely. Hoci náklady na výstavbu bytov hradil štátny podnik, byty boli prevedené na súkromné osoby," hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu Jozef Stahl.
Po medializovaní prípadu, že Pavol Kinčeš aj jeho podriadený Pavol Hríň získali od mesta podkrovné priestory v lukratívnej bratislavskej štvrti do osobného vlastníctva, hoci do nich investoval Slovenský plynárenský priemysel niekoľko miliónov, sa Kinčeš bránil: "Kúpil som od mesta podkrovie so spoločnými priestormi, s pozemkom pod domom za viac ako 108-tisíc korún. Bolo to na základe mojej žiadosti a verejného prerokovávania v mestskom zastupiteľstve. Nebol som zvýhodnený, takto sa postupovalo aj s ostatnými žiadateľmi." Rozdiel bol v tom, že ostatní žiadatelia sami investovali do výstavby bytov v podkroviach, ale v Kinčešovom prípade dal 4,8 milióna do bytu SPP.
Podkrovné priestory si plynárne prenajali od mesta v roku 1996. Postavili v nich štyri luxusné byty, v ktoré mali využívať šéfovia plynární v čase, keď boli vo funkciách. Po vystavaní bytov mali plynárne podkrovné priestory od mesta odkúpiť. V dvoch prípadoch sa tak stalo, ale o dva byty požiadali pre seba práve vtedajší riaditeľ plynární Kinčeš a jeho podriadený Hríň. "Nemám záujem byť zvýhodnený. Plynárňam chcem vrátiť všetky náklady, ktoré dali do bytu," hovoril Kinčeš po prepuknutí aféry. Po značnom mediálnom tlaku ponúkol, že byt vráti.
Pred vyše mesiacom sa Slovenský plynárenský priemysel transformoval zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť a pre generálneho riaditeľa Pavla Kinčeša sa nenašlo vo vrcholových orgánoch miesto. Nové vedenie plynární tak musí rozhodnúť, čo prípadom urobí.
"My nemôžeme stanoviť osobnú zodpovednosť. Tú si musí určiť kontrolovaný subjekt, čiže plynárne. Isté je, že pôvodné určenie bytov malo byť pre potreby SPP, a nie na to, aby sa previedli na súkromné osoby. Otázne ostáva, či išlo o neoprávnené použitie prostriedkov, alebo neoprávnené užívanie majetku štátu. Na to musia odpovedať orgány činné v trestnom konaní, ktorým výsledky kontroly odstúpime," povedal Jozef Stahl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.