"nadriadenej" Ústrednej rady toto rozhodnutie prehlasovala. A tak aj naďalej platí, že traja poslanci SDSS v NR SR budú v parlamente podporovať Dzurindovu vládu. To sa môže zmeniť až v septembri, keď sa má uskutočniť mimoriadny zjazd strany.
"V sobotu sme sa prezentovali dosť schizofrenicky. No nečudujem sa, na pozvánkach, ktoré sme ešte pred rokovaní dostali, bolo uvedené, že sa bude prejednávať len členstvo našich poslancov v klube SDK. Dopredu sme vôbec nič nevedeli o tom, žeby sa malo hovoriť aj o vystúpení z vládnej koalície," ťažká si mestský šéf SDSS v Košiciach Štefan Dutko (na snímke).
Nové vedenie strany zložené väčšinou ľudí blízkych novému predsedovi R. Šlahorovi navrhovalo prijať uznesenie za okamžitý odchod poslancov strany nielen z klubu SDK, ale aj celej vládnej koalície. Prítomných 36 členov z 50-člennej Ústrednej rady sa však napokon rozhodlo, že si to ešte nechajú prejsť hlavou... Stalo sa tak najmä po návrhu expredsedu strany Jaroslava Wolfa, nech sa celá situácia najprv prediskutuje na predsedníctve SDK a až potom sa prijme rozhodnutie.
"Ináč celá táto situácia presne vystihuje groteskné slovenské pomery. Hoci zákon zakazuje dvojité členstvo v politických stranách, naši poslanci sú členmi SDSS a zároveň poslaneckého klubu SDK, a to aj napriek tomu, že táto strana už v podstate neexistuje... Aby sa situácia nevyhrotila, dospeli sme ku vzájomnému kompromisu," tvrdí Š. Dutko.
V septembri má byť mimoriadny zjazd strany, čo sa však košickému mestskému šéfovi zdá neskoro.
"Situácia je vážna, mali by sme o tom rozhodnúť najneskôr do konca júla a nie až po prázdninách. V podstate sme v sobotu k ničomu konkrétnemu neprišli... Urobili sme len to, čo sme urobiť museli. Členovia skôr súhlasia s tým, aby sme vláde dali poslednú možnosť na akceptovanie našich priorít. Osobne sa prihováram za to, aby naši poslanci vystúpili z klubu SDK, a keď Dzurindova vláda bude aj naďalej vládnuť týmto spôsobom, s kľudným svedomím môžeme z takejto koalície odísť...," neskrýva svoju nespokojnosť.
Vyše dvestočlenná základňa SDSS v meste je podľa Š. Dutka skôr naklonená riešeniu, aby za súčasnej situácie poslanci SDSS vystúpili z klubu SDK a stali sa nezávislými. Vláda M. Dzurindu má pritom už len niekoľko týždňov na "polepšenie sa". Keď nie, budú mať jej zástupcovia v Ústrednej rade mandát na to, aby odsúhlasili odchod SDSS do opozície, čo by spolu s rovnakým zámerom Bugárovej SMK mohlo znamenať stratu parlamentnej väčšiny Dzurindovej vlády.
"Už pri vzniku SDKÚ boli košickí členovia za to, aby SDSS viedla samostnú politiku a mala vlastných poslancov, čo napríklad urobilo KDH. Dnešná situácia mohla vyzerať úplne ináč, avšak náš návrh vtedy nenašiel politickú podporu...," dodáva Š. Dutko.
V súvislosti s voľbami poslancov do VÚC navrhnú sociálni demokrati dvoch svojich kandidátov na post predsedu VÚC. Ich mená chcú zverejniť do konca júla, nevylučujú však, že by sa mohli dohodnúť na spoločnom kandidátovi s SDĽ a ďalšími ľavicovými stranami.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.