Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach. Podľa neoficiálnych zdrojov chovateľ držal nádherných, prísne chránených dravcov v zajatí protiprávne a pravdepodobne ho čaká trestné stíhanie. Vtákov, ktorých vek v súčasnosti dosahuje od 10 do 12 rokov, údajne ešte ako mláďatá ilegálne priviezol na Slovensko z Ukrajiny.
Orgány činné v trestnom konaní sú zatiaľ vo vyjadreniach k výnimočnému prípadu opatrné. "Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Akékoľvek vyjadrenie by bolo predčasné," povedal vyšetrovateľ Okresného úradu vyšetrovania PZ SR v Dunajskej Strede Mikuláš Érség.
Orol kráľovský patrí podľa Jozefa Chavka, zoológa Štátnej ochrany prírody v Bratislave, medzi celosvetovo ohrozený druh. Slovensko je na základe rôznych medzinárodných konvencií zainteresované do jeho prísnej ochrany. Na našom území sídli okolo 40 párov, pričom trhová hodnota tohto dravca sa pohybuje od 100 do 250 tisíc Sk za kus. Ako uviedol, zhabané orly sú už pre prírodu stratené.
"Pobyt v zajatí od mláďaťa väčšinu živočíchov vopred diskvalifikuje. Tieto vtáky si už slobodu neužijú. Dali by sa zaradiť akurát do programu chovu na zachovanie genofondu," uviedol Chavko.
Aj na Slovensku sa rozmáha tzv. vtáčia kriminalita. Ilegálny obchod so živočíchmi je podľa štatistických údajov po zbraniach a drogách tretím najvýnosnejším zdrojom príjmov. Páchateľom hrozia vysoké pokuty. V prípade, že sa zúčastňujú na tejto trestnej činnosti ako členovia organizovanej skupiny, môže im súd vymerať trest odňatia slobody až do výšky 8 rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.