slovenský mládežnícky tréner Vladimír Karnay totiž v budúcej sezóne už nebude viesť z lavičky prvoligové družstvo žien. Jeho pozíciu zaujme Peter Marenčík, kým V. Karnay sa presunie do pozície tzv. šéftrénera Cassovie.
"V každom športe je potrebné raz za čas urobiť nejaké zmeny, aby sa vývoj uberal pozitívnym smerom. S pánom Karnayom sme sa teda dohodli, že si na rok odpočinie od priameho trénovania A-tímu. Ako predseda trénerskej rady klubu by mal pracovať na metodických materiáloch a zároveň bude zodpovedný za novú krv, takže okrem jedného mládežníckeho tímu bude trénovať aj žiacke družstvo. Chceme dosiahnuť, aby sa nám za ten rok podarilo prostredníctvom osoby skúseného odborníka a organizátora V. Karnaya popracovať na metodike a odbornosti všetkých klubových trénerov. Pán Karnay teda bude môcť zasahovať aj do tréningových plánov jednotlivých družstiev. Zastrešovať teda bude všetky tímy, od áčka až po žiačky," vysvetlil novinky šéf Cassovie Alexander Farkašovský. "Nebol to iba môj návrh, vychádzali sme z celkovej situácie a prišli sme na to akosi spoločne pri riešení vnútroklubových problémov." Trénerskeho žezla pri ženách sa teda ujme bývalý lodivod junioriek SCP Ružomberok Peter Marenčík, naposledy pôsobiaci v banskobystrickej AGM Koba. "Debatovali sme, kto by sa mal posadiť na lavičku a prišli sme na to, že pán Marenčík je jedných z týc, ktorý majú rovnakú tréningovú filozofiu ako my. Je to mladý, vývojaschopný kouč, ktorý má skúsenosti z ligy i mládežníckych súťaží. Je to dobrý človek do partie, ktorý by nám mohol pomôcť." Táto sezóna bude teda z pohľadu celkovej trénerskej koncepcie v klube skúšobnou. Od jej výsledkov bude záležať, čo bude o rok, či sa vráti na lavičku Karnay, ostane Marenčík, alebo príde niekto úplne iný. "Marenčík podpísal zmluvu na rok a po sezóne sa všetko vyhodnotí. Uvidí sa, či tieto zmeny splnili svoj účel a rozhodneme sa, čo a ako ďalej. Ide nám v prvom rade o to, aby naša mládež i naďalej pokračovala v nastúpenom úspešnom trende."
Druhou novinkou, o ktorej sa však otvorene hovorilo už počas minulej sezóny, je skutočnosť, že Cassovia sa po dvojročnej bardejovskej anabáze vracia do Košíc. Svoje domáce stretnutia odohrá v novučičkej hale SOU železničného na Palackého ulici. "Najprv by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí nás v Bardejove prichýlili a pomohli nám. Vďaka patrí i poslancom, ktorí nám umožnili rok pôsobiť v ich meste prakticky bez platenia za halu. My sme sa im to snažili oplatiť a urobiť niečo pozitívne pre mesto. Zaslúžili sme sa napríklad aj o to, že v Bardejove boli majstrovstvá Európy do 20 rokov. Som však smutný, že z tohto šampionátu ostali finančné nezrovnalosti zo strany SBA. Myslím si však, že v prípade trošku väčšej snahy z obidvoch strán mohlo byť už všetko vyriešené. Táto situácia ma mrzí, lenže centrálny organizačný výbor po voľbe nového prezidenta SBA už nemal možnosť riešiť ekonomiku, túto úlohu prebral sekretariát SBA. Pred touto sezónou som nedostal možnosť stretnúť sa s primátorom Bardejova a zo strany mesta sme nedostali také podmienky, aké nám ponúkli v Košiciach. I cestovanie do Bardejova bolo dosť náročné a nevýhodou bolo aj to, že sme domáce zápasy prakticky hrávali v cudzom prostredí, pretože počas týždňa sme trénovali v Košiciach a do Bardejova sme chodili iba na ligové stretnutia, čím sme boli v nevýhode. Ešte raz by som však chcel poďakovať všetkým Bardejovčanom, ktorí chodili na naše súboje. Pevne verím, že naše dvojročné pôsobenie zanechalo v tomto meste svoje stopy. Založili sme tam aj mládežnícky klub, tento bude aktívne pôsobiť i naďalej a ja ho budem podporovať a snažiť sa, aby rozvoj basketbalu v Bardejove neustal." Prípravu teda už basketbalistky CBK 1. augusta začnú v hale SOU železničného. "S SOU sme spolupracovali ešte pred dokončením haly a boli sme aj pri príprave návrhu výstavby. Chceme aj aktívne podporovať šport na tejto škole, vybudovať tam stredisko olympijskych nádejí a školské športové stredisko chlapcov a dievčat. Nepôjde teda len o prvú ligu, ale zameriame sa aj na mládež. Samotná hala je veľmi pekná a účelná."
Fanúšikov Cassovie, pochopiteľne, najviac zaujíma zloženie kádra. Najzaujímavejšou otázkou z tohto súdka je budúcnosť Zuzany Škvarekovej. Rátajú v CBK s jej ďalším pôsobením v klube? "So Zuzkou sme sa rozprávali. Pred rokom k nám prišla v rámci združenia z Delty. Vtedy sme sa písomne dohodli, že hráčky, ktoré prestúpia z jedného klubu združenia do druhého, sa po sezóne môžu vrátiť do pôcvodného klubu bez nároku na výchovné, ak sa tak rozhodnú do 15. júna. Škvareková do tohtio termínu nevyužila túto možnosť, čo svedčí o tom, že prejavila určitý záujem pôsobiť u nás, ak nezíska angažmán v zahraničí. Našou úlohou bude urobiť všetko preto, aby sme v takom prípade mohli splniť jej podmienky. Prvoradé v budúcej sezóne však bude, aby čo najviac našich mladých hráčok hrávalo v lige. Samozrejme, neodpisujeme ani staršie. Ak sa im nepodarí odísť do cudziny, bude našou snahou udržať si ich, či už ide o Czakovú, Markotánovú alebo Jarčuškovú." Do tímu sa z Delty vrátili Lenka Jalčová a Šoltísová, ale funkcionári CBK sa môžu už pochváliť aj skutočným úlovkom. Do svojich radov totiž získali členku širšieho kádra reprezentácie Slovenska, krídelníčku Dagmar Imbergerovú. "Už minulý rok, keď Imbergerová skončila v Slovane, chodila si trénovať s našim tímom. Teraz všetko záležalo od toho, či jej priateľ, hokejista Slavomír Vorobel zostane pôsobiť vo Francúzsku, alebo nie. Vorobel podpísal zmluvu s Košicami a to rozhralo výraznú rolu v jej príchode do nášho celku. Dada je kvalitnou a skúsenou hráčkou, rýchlou, dynamickou, má dobrú streľbu zo stredných vzdialeností a aj dobre bráni. Prakticky sa do klubu vracia, pretože v družstve bola v roku 1995, keď sme dosiahli najväčší úspech - druhé miesto v lige." Imbergerová, podobne ako jej spoluhráčky sa už môžu tešiť aj na tradičné turné po americkom kontinente. "Áno, Amerika bude aj tento rok, odchod by mal byť 31. októbra. Tentoraz by sme mali ísť na 14 dní do oblasti Nového Mexika."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.