kilometrov od Zeme. Nazýva sa Aerover a je to akýsi druh inteligentného héliového zepelína, určený na skúmanie Saturnovho mesiaca Titanu. Zároveň je to zástupca novej generácie balónovitých výskumných sond, ktoré budú vyslané k nebeským telesám.
Aerover sa dá pomocou troch vrtúľ ovládať tak, aby mohol v atmosfére Titanu stúpať nahor alebo nadol. Na jeho palube je rad prístrojov na analýzu zloženia rôznych vrstiev atmosféry mesiaca.
Na prvý pohľad krehký zepelín vie aj pristávať. Na tento účel sa zo spodnej časti sondy vysunie a nafúkne malé koleso. Aerover s ním môže pristáť v najnehostinnejších oblastiach od ľadového povrchu cez skaly alebo úbočia. Okrem toho vie Aerover zosadnúť aj na kvapalný metán, ktorý na Titane tvorí veľké oceány.
Ako výplň bolo zvolené hélium, pretože je veľmi ľahké a nereaguje s okolím. Asi desať metrov dlhá, 2,5 metra široká a 100 kilogramov "lietajúca cigara" by mala podľa výpočtov raz za týždeň až 14 dní obletieť Titan.
Titan je pre vedcov veľmi zaujímavé miesto v našom slnečnom systéme. Jeho atmosféra, obsahujúca veľa organických molekúl, by sa mala dosť podobať tej, akú mala Zem pred vznikom prvých foriem života, teda pred štyrmi miliardami rokov.
So štartom Aerovera sa počíta v roku 2010. Ciele jeho misie by mala určiť sonda Cassini, ktorá doletí k Saturnu v roku 2004. Na jej palube sa nachádza menšia sonda Huygens, ktorú Cassini vypustí nad Titanom a tá pristane na jeho povrchu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.