obkolesení novinármi). Po 21 rokoch tak Rogge vystrieda vo funkcii španielskeho markíza Juana Antonia Samarancha, ktorý v utorok 17. júla oslávi 81. narodeniny. Rogge sa stal po Demetriosovi Vikélasovi (Gr., 1894
Vizitka ôsmeho predsedu Medzinárodného olympijského výboru:
Jacques Rogge (Belg.)
Narodený 2. mája 1942.
Stav: ženatý, 2 deti (syn Tim patrí k popredným osemstovkárom Belgicka).
Športové úspechy: OH 1968, 1972, 1976 - účasť v jachtingu v triede Finn, majster sveta a dvojnásobný vicemajster v jachtingu, desaťkrát reprezentoval Belgicko v ragby
Povolanie: lekár, chirurg-ortopéd
Funkcionárske posty: prezident EOV od roku 1989, šéf výpravy Belgicka na ZOH 1976 a 1988, OH 1980, 1984 a 1988, člen MOV od roku 1991, od roku 1998 člen exekutívy MOV, člen lekárskej komisie MOV, predseda koordinačnej komisie MOV pre OH 2000 a 2004, prezident Belgického olympijského výboru od roku 1989
Jazyky: anglický, francúzsky, holandský, nemecký, španielsky.
Prednosti: Ovládanie jazykov, preslávil sa riešením vážnych problémov diplomatickou cestou, zabezpečil úspech OH 2000 v Sydney, prirodzené diplomatické vlohy, má málo nepriateľov, dobrý imidž mimo olympijského hnutia, trvá na presadzovaní tradičných olympijských hodnôt a etiky.
Slabiny: Objavili sa názory , že nie je dostatočne tvrdý pre túto funkciu, nemá veľké skúsenosti z práce v MOV a v športovej politike.
Priority: obmedziť gigantizmus hier, intenzívny boj proti dopingu a genetickému inžinierstvu.
"Nezvyknem si pripravovať slávnostné príhovory, a preto v tejto významnej chvíli poviem len to, čo mám na srdci. Najprv by som sa chcel pozrieť do očí všetkým členom MOV, ktorí ma zvolili a povedať im, že budem pracovať v tejto dôležitej funkcii veľmi tvrdo. Budem sa spolu s nimi snažiť o ďalší rozvoj svetového olympizmu. Chcel by som sa obrátiť aj na svojich konkurentov v súboji o prezidentský post. Každá súťaž má iba jediného víťaza, ale pri voľbách prezidenta MOV niet zdolaného. Chcem spolupracovať so všetkými mojimi konkurentmi, sú to všetko odborníci a vážim si ich doterajšiu činnosť v prospech olympizmu," uviedol nový prezident MOV Jacques Rogge, ktorý sa v závere svojho úvodného príhovoru poďakoval doterajšiemu šéfovi MOV Juanovi Antoniovi Samaranchovi. Bezprostredne po zvolení nového, 8. prezidenta MOV Belgičana Jacquesa Roggeho vyjadril spokojnosť s výsledkom volieb aj predseda SOV František Chmelár. "Víťazstvo Roggeho je pre nás najlepšou alternatívou aká mohla byť," skonštatoval šéf slovenského olympizmu a pokračoval: "S pánom Roggem máme veľmi dobré priateľské vzťahy a veľmi dobre sa poznáme. Nový prezident MOV má vysokú mienku o práci SOV. Je to veľmi inteligentný a kultivovaný a človek, ktorý veľa pracuje a má obrovské skúsenosti z pôsobenia na postoch predsedu Európskych olympijských výborov a predsedu koordinačných komisií OH, takže s ním môžu byť spokojní nielen členovia MOV, ale aj šéfovia medzinárodných športových zväzov."
Rogge už viackrát vo svojej funkcii v MOV navštívil aj Slovensko. Naposledy bol hosťom SOV vlani pri otvorení Kalokagatie v Trnave.
Černušák čestným členom MOV
Moskva - Čestný predseda SOV a slovenský člen MOV Vladimír Černušák sa stal novým čestným členom MOV. Rozhodlo sa o tom v pondelok na 112. zasadnutí MOV v Moskve, ktoré bolo pre Černušáka posledným vo funkcii riadneho člena. Čestný predseda SOV oslávi v priebehu roka 80. narodeniny a podľa pravidiel MOV mu ku koncu kalendárneho roka automaticky končí členstvo pre dosiahnutie vekového limitu. Prvý predseda SOV naposledy pôsobil ako člen tlačovej komisie, predtým pracoval v programovej komisii.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.