hovorilo už niekoľko mesiacov. To, čo mnohí považovali za prázdne reči a sľuby sa v týchto dňoch konečne stalo realitou. V novoveskej nemocnici už v súčasnosti stoja obrovské krabice, ktoré ukrývajú pre zdravotníctvo tohto regiónu nenahraditeľnú pomoc. Keďže však zatiaľ ešte neboli vybavené všetky colné náležitosti, prístroje nebolo možné vybaliť. "Jednou z posledných vecí, ktorú colnica potrebuje na vybavenie je darovacia zmluva. Preto sme dnes (včera) pripravili slávnostný akt jej podpisu. Potom sa bude môcť pripravovať jeho inštalácia," povedal Ing. Peter Ferenc, prezident Rotary clubu v Spišskej Novej Vsi, ktorý vybavil darovanie "cétečka". Tento novoveský klub totiž už niekoľko rokov spolupracuje s Rotary clubom v Saleme, v americkom štáte Ohio a prostredníctvom nich zabezpečili už niekoľko humanitárnych akcií pre nemocnice. Pred dvoma rokmi vďaka nim dostala levočská nemocnica mamograf a pre nemocnice v Spišskej Novej Vsi, Levoči a Krompachoch získali dohromady 70 infúznych púmp. Tentokrát zariadili dovoz spomínaného počítačového tomografu a zabezpečili aj mamograf pre NsP vo Zvolene.
"Treba zdôrazniť, že členmi amerického Rotary clubu sú aj naši krajania. Pricestoval sem napríklad predstaviteľ klubu Joseph P. Sedzmak. Nebyť ich, ale aj ďalších ľudí, ktorí sa o to pričinili, asi ťažko by sa nám taká vec bola podarila," uviedol bývalý prezident, no stále člen klubu Ing. Jozef Hűbel
Vari najväčším problémom, ktorý celý proces darovania skomplikoval, bol prevoz týchto prístrojov na Slovensko. Po niekoľkých mesiacoch to zariadila americká strana pomocou armády spojených štátov. "Keďže americká vláda dovoľuje armáde prepravu takýchto prístrojov, obe zariadenia boli letecky prevezené do Maďarska na vojenskú základňu pri Budapešti. Odtiaľ ich kamiónom priviezli až do nemocnice," opísal putovanie amerického daru Ing. Ferenc.
Celková hodnota oboch prístrojov presahuje 10 miliónov korún, pričom cena "cétečka" bola vyčíslená 200-tisíc amerických dolárov. Prístroj síce nie je nový, ale údajne je vo vynikajúcom stave, bol zreparovaný a mal by dobre fungovať.
"Týmto prístrojom budeme môcť vyšetrovať nielen pacientov zo spádovej oblasti Spišská Nová Ves, ale aj Gelnice a Krompách a nebudeme ich musieť prevážať do okolitých, či vzdialených miest. Všetkým však želám, aby ho nemuseli nikdy použiť," uviedol riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Spišskej Novej Vsi MUDr. Peter Jankech.
Kedy však CT začne slúžiť svojmu účelu, zatiaľ nie je presne známe, pretože jeho inštalácia sa ešte len začala pripravovať. Približne o dva týždne by mala byť totiž hotová projektová dokumentácia priestoru, kde bude umiestnené. Až projekt ukáže, či na to budú v nemocnici potrebné rozsiahle stavebné úpravy. Podľa prvotných predpokladov by však nemali byť veľkého rozsahu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.