monitorujú kvalitu raz mesačne. Podľa informácie vedúceho odboru životného prostredia na Okresnom úrade v Prešove Mariána Harčaríka, v povodí Torysy a Sekčova je evidovaných 24 bodových zdrojov znečistenia.
Rozhodujúcim zdrojom znečistenia povrchových vôd na území Prešova je verejná kanalizácia mesta. Výrobné podniky, Slovnaft Benzinol v Kapušanoch, vojsko, farma v Šalgovíku, ale aj supermarkety tiež prispievajú svojim dielom. "Z celkového množstva bilancovaných produkovaných odpadových vôd z vypúšťaného znečistenia na záujmovom území pripadá na verejnú kanalizáciu viac ako 90-percentný podiel. Toto dominantné postavenie si verejná kanalizácia zachováva počas celého posudzovaného obdobia a to aj na pozadí všeobecného poklesu produkovaného množstva odpadových vôd," konštatoval vedúci odboru Harčarík.
Ako pre porovnanie uviedol, v roku 1999 bolo do vodných tokov vypúšťaných už len 77,8 percenta z množstva odpadových vôd vypúšťaných v roku 1992. Dodal, že u relevantného organického znečistenia predstavuje množstvo vypúšťaného znečistenia v roku 1999 už len 4,8 percenta z množstva vypúšťaného v roku 1992, u nerozpustných látok už len 5,5 a u rozpustných látok 75,4 percenta v spomínanom období.
Na významnom znížení množstva vypúšťaného znečistenia má zásluhu najmä uvedenie do prevádzky čistiarne odpadových vôd v Kendiciach. Stalo sa tak v závere roku 1996. "Kým v spomínanom roku bolo z verejnej kanalizácie vypustených do Torysy celkom 823,7 ton, pred dvoma rokmi už išlo len o 59,6 ton. K zníženiu množstva vypúšťaných odpadových vôd a znečistenia významne prispelo tiež vybudovanie a prevádzkovanie samostatnej čistiarne odpadových vôd pre Pivovar Šariš v roku 1993," zdôraznil Harčarík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.