pripomenuli päťdesiate výročie začiatku činnosti. Ako mu bolo, keď jeho nástupca Ivan Šimko s úsmevom prijal gratuláciu od Krajčiho? "Nekomentujem," odpovedá Ladislav Pittner. Šimko podal Krajčimu ruku a exministrovi cez Slovenský rozhlas oznámil - koniec straníckosti v polícii.
MT: Dzurinda
Rozhodnutie premiéra Mikuláša Dzurindu o výmene ministra vnútra Pittner "neočakával", médiá ho uvítali. Spolu s Ivorom bol exminister označovaný za "rozprávkára", časti zainteresovanej verejnosti prekáža, že Pittner s Čarnogurským nie sú razantní voči bývalým členom ŠtB. Má podozrenie, že sa tým kryje minulosť niektorých kňazov z čias komunistického režimu, iná časť intelektuálov to považuje za zveličené konšpiratívne úvahy.
Pittner: "Odchod nebol príjemnou záležitosťou, odcházal som nerád. Hoci rozhovor s premiérom bol veľmi priateľský a konštruktívny. Moju hlavu žiadalo ľavicové spektrum."
Dzurinda: "Voči práci ministra Pittnera nemám výhrady."
Výmena ministra SDKÚ mala rozbehnúť rozsiahlu rekonštrukciu. Prečo sa neuskutočnila? "To je to, čomu naozaj nerozumiem. Podobne ako nerozumiem zmenám po nástupe Ivana Šimka v rezorte."
MT: Šimko
Hovorí sa, že zmeny odštartovali ministrovi poradcovia. Vie o nich niečo bývalý minister?
"Nie, a vy?"
Je pravda, že títo poradcovia uplatňujú revanšizmus voči bývalému vedeniu?
"Neviem."
Vie, že policajti, ktorí neboli spokojní s Pittnerovým vedením, sú po nástupe "Šimkových ľudí" ešte nervóznejší?
"Nie vždy sa dá o človeku skutočne hovoriť to, čo o ňom hovoria podriadení."
Pozná kauzu šéfa ministerskej inšpekcie Jozefa Kreta, ktorý mal v minulosti zneužiť peniaze daňových poplatníkov a dnes je najvyšším šéfom kontroly?
"Viem o tom prípade."
Vie niečo o novom policajnom prezidentovi Zajacovi?
"Poznal som ho. Bol šéfom inšpekcie za ministra HZDS Hudeka. Predvolal ma v súvislosti s mojím údajným pokynom na sňatie busty komunistického predstaviteľa Martanoviča. Správal sa korektne."
Predpokladá, že musel opustiť kreslo ministra preto, aby sa naplnili vládne ambície Dzurindovho priateľa a generálneho sekretára SDKÚ Šimka?
"Nie. Ako poznávam premiéra Dzurindu, nepredpokladám, že by jeho kroky riadili pocity."
Vie byť teda kritický aj k sebe a svojím podriadeným? Pittnerov pohľad je takýto:
MT: Pipta
"Prvýkrát sme sa stretli v roku 1996 - ja som bol opozičným poslancom, Pipta šéfom okresného riaditeľstva v Michalovciach. Na Slovensku mali najlepšie výsledky. Dal som si predložiť jeho spisy z bývalého režimu - ani vtedy neváhal zakročiť voči príslušníkom ŠtB, ak niekde vystrájali pod vplyvom alkoholu. V roku 1996 prišla informácia o našom stretnutí na ústredie ministerstva vnútra, začalo sa hovoriť, že sme pripravovali pád Mečiara, tak ho Krajči odvolal a spravil z neho pochôdzkára.
Časť vecí, ktoré sa mu potom pripisovali na vrub - dovoz auta z Holanska, pašovanie áut - vykonával jeho menovec. Dal to vyšetrovať Krajči, dal som to ja. Nepotvrdilo sa nič."
MT: Ivor
"Mal prirodzenú autoritu. Hovorili o nás, že sme rozprávkári, že znižujeme autoritu vyšetrovateľov a policajtov v očiach verejnosti. Nechceli sme, aby bolo v rezorete všetko tajné. Zo žartu som hovorieval, že tam bol tajný aj počet balov toaletného papiera. Podriadení nás nemali radi, pretože sme zverejňovali počet a mená Rambov, ktorí sa správali zle k bežným občanom - páchateľov trestnej činnosti pritom zvyčajne usvedčiť nedokázali."
MT: Kauzy
Pittnerovi sa vyčíta, že Lexa ušiel do zahraničia, kde pokojne skladá sľub anglickej kráľovnej, že vrahovia Róberta Remiáša sú na úteku, že Martinka veselo podniká v Rakúsku a kauza Nafta Gbely nie je na súde.
"Kauza Piešťanské kúpele s obvineným Karolom M. a spol. je na súde od apríla 2000. Kauzu Nafta Gbely má pokuratúra na stole - obvinený P. z Trnavy bol pri mojom odchode spracovaný tak, že sa čakalo len na podanie obžaloby. Pápayovci - považujem za úspech, že sa tú famóznu vraždu podarilo objasniť."
A čo neúspech v kauze Duckého?
"Voči Olegovi T. sme mali k dispozícii len nepriame dôkazy. Tie však boli nesporné. Nájomník bytovky, kde Ducký žil, vytlačil toho človeka z domu, pričom si všimol jeho materské znamienko. Nemali sme priame dôkazy - nenašla sa zbraň a svedok."
A čo údajný boss ukrajinského podsvetia Ivan I. Miško?
"Nikdy som nepovedal, že je bossom. Upozorňoval som na jeho zvláštnu úlohu, ktorú plnil na Slovensku. Nie je zaujímavé, že s ním Oleg T. nechcel po pustení na slobodu nastúpiť do vozidla? Podľa našich informácií hneď po príchode na Ukrajinu zadržala Olega T. ukrajinská tajná polícia."
MT: Lexa
Ladislav Pittner ani slovenské policajné orgány nevedia, kde sa momentálne zdržiava "najväčšia ryba", šafáriaca za poslednej Mečiarovej vlády - Ivan Lexa. "Predpokladám, že sa nepohybuje len na vlastný pas, ale že ich používa niekoľko. Rovnako môže striedať mená." Slovenské orgány mali poslednú informáciu o Lexovom pohybe vtedy, keď sľuboval vernosť anglickej královnej ako súčasť získania ekonomického občianstva v Grenade "Preukazoval sa existenciou tridsiatich firiem, ktorými preukazoval schopnosť podnikať. Išlo mu o to, aby získal v zahraničí ekonomickú a občiansku identitu, aby tam mohol legálne žiť."
Je pravdepodobné, že nové občianstvo už má? "Snažil sa ho získať v krajine na južnej pologuli a vraj sa mu to podarilo - napriek tomu, že pre belocha je to tam komplikovanejšie." Má ísť "o superkorupčnú krajinu" - ako napríklad Kolumbia, či Nigéria. Je v zahraničí so svojou bývalou sekretárkou Ingrid Kučerovou? Podľa našich informácií ju jej známi nevideli na území Slovenska niekoľko mesiacov. "Vieme o tom, že v okruhu Ivana Lexu sa pohybovala bývalá pracovníčka SIS. Podľa našich informácií mu robila jazykový servis, lebo nerozumel a neovládal cudzí jazyk."
Z čoho tam však Ivan Lexa žije? Má istý životný štandard, musí sa presúvať z krajiny do krajiny, potrebuje ochranku. "Keby sme zobrali len to, z čoho je obvinený, čo nelegálnym spôsobom získal v rámci ekonomickej kriminality za pôsobenia v SIS, predstavovalo by to päťdesiat miliónov." Nie je to málo? "Je. Dajme tomu, že tých tridsať podnikov skutočne má."
MT: Manželka a dcéra
Ladislav Pittner zrazu stíchne. Je jasné, že v hlave znovu preberá jednu kauzu za druhou a len nerád sa stáva človekom na druhom brehu. "Isteže som smutný. Keby som bol mladší, vnímal by som odchod z ministerstva emotívnejšie. Manželka ma vie pochopiť. Keďže takisto pracovala v pozemnej cirkvi, vie pochopiť moje ambície - pre bežného človeka nepochopiteľné." Zoznámili sa v roku 1977, zobrali sa v roku 1990. Deväťročná dcéra Anička mala na vysvedčení samé jednotky: "Je veľmi šikovná. Hovorí sa, že u starších rodičov je to bežné."
Svoju finančnú hotovosť prepísal na ňu a na synov z prvého manželstva. "Ešte sa snažíme získať pre ňu nejakú manzardku, v blízkosti nášho bytu." Od minulého roka ho majú v podielnictve s manželkou.
MT: Budúcnosť
Exminister priznáva, že žiadal premiéra o možnosť iného pôsobiska, než je parlament. Podľa našich informácií hovorili o Pittnerovom šéfovaní novému Úradu národnej bezpečnosti. Môže to potvrdiť? "Nebudem konkretizovať. Malo ísť o vedenie istého útvaru." A prečo mu Dzurinda nevyhovel? "Chcel vyhovieť. Ale potom som si uvedomil, že už mám svoj vek a nemôžem si dovoliť začínať od nuly - s menším platom, ako je poslanecký." Či bude na kandidátke SDKÚ aj v roku 2002, necháva na straníckych orgánoch. Zabŕdnuť do súkromnej sféry totiž nemieni. "Mám predstavu o svojom využití. Keď tajné služby pracovali proti komunizmu, prichádzali do kontaktu s analytikom, ktorý mal vážne zdravotné problémy - čítať len s lupou. Mal však stále vynikajúci postreh, analytické schopnosti. To by ma bavilo."
Daša MATEJČÍKOVÁ
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.