Nebude do pridrahá skúška pre občanov?
Skupina poslancov Mestského zastupiteľstva vo Vranove nad Topľou na čele s primátorom si pre seba založili akciovú spoločnosť. Na tú z doterajšieho správcu Byterm, s. r. o., previedli správu mestského bytového a tepelného hospodárstva. Zamyslel sa niekto nad tým, čo sa asi skrýva za vyjadreniami - "transparentná správa" - "nebudeme platiť nejakej súkromnej spoločnosti" - "maximálne výhodná zmluva pre mesto" - "všetko v prospech voliča, občana nášho mesta" alebo "mesto svoj majetok musí zachovávať a zveľaďovať"?
Doteraz nájomníci platili za nájom a dodávku tepla a teplej vody na účet mesta, ktorý spravovala spoločnosť Byterm, s. r. o. Hospodárenie na tomto účte malo schválené pravidlá ročným plánom oprav a údržby, finančným plánom a plánom rekonštrukcií. Z tohto účtu za správu majetku dostávala spoločnosť Byterm sedem percent z výnosov, čo ročne znamenalo okolo päť miliónov korún. Niekto by možno povedal, že je to veľa. No pri počte 40 ľudí je to priemerne desaťtisíc aj s odvodmi na jedného zamestnanca.
Nakladanie s týmito peniazmi útvar hlavného kontrolóra mesta kontroloval minimálne raz mesačne, v poslednom čase skoro denne - každý pracovný list, každý cestovný príkaz, každú faktúru. Kontrolu vykonával tiež daňový úrad, energetická inšpekcia, finančná kontrola a NKÚ.
Podľa schválenej zmluvy, ktorú zastupiteľstvo schválilo pre Mestský bytový podnik, a. s., sa dá povedať, že majetok mesto "darovalo". Ako to bolo povedané na zastupiteľstve, spoločnosť dostala majetok "do vienka".
Preložené do jednoduchej slovenčiny, "hospodári na cudzom pre seba". Spoločnosť nakladá s majetkom mesta bez toho, aby bol niekto za to osobne zodpovedný, čo je novodobá forma spoločného vlastníctva. V zmluve je doslovne zapísané "vykonáva správca vo vlastnom mene a na vlastný účet," alebo "majetok mesta držať, užívať, brať z neho úžitky za podmienok...". Namiesto toho, aby išli peniaze do opráv a údržby bytového fondu jednotlivých obytných domov, ktoré ešte nie sú odpredané, kotolní a teplovodov, peniaze z nájomného, výroby tepla a teplej vody môžu byť použité na nákup strojov a zariadení, lebo nová firma musí mať nejaké technické vybavenie, platy, naftu, benzín, počítače a iné náklady bez ohľadu na to, či niekde budú chýbať alebo nie. Nová spoločnosť ešte nezačala činnosť a 1,5 milióna korún je preč.
"Nový správca nebude za správu odmeňovaný tak ako Byterm", ale dostane nielen percento z výnosov, ale všetky peniaze idú na jeho účet bez ohľadu na to, či gazduje hospodárne alebo nie.
Spoločnosť Byterm navrhovala a bola ochotná platiť za majetok, s ktorým by hospodárila. No návrhy, či už týkajúce sa prenájmu tepelného hospodárstva, správy bytového fondu a nájmu nebytových priestorov neboli ani predložené na rokovanie do rady ani zastupiteľstva. Vo vyspelých krajinách je podporované súkromné vlastníctvo pred spoločným, lebo vlastníctvo "všetkých a nikoho" sa za 40 rokov neosvedčilo. No u nás v meste zodpovední predstavitelia majú asi iný názor alebo v niektorých ešte stále zostala túžba po moci rozhodovať o všetkom a o každom a profitovať na cudzom - spoločnom. Tým sa potvrdzuje pravdivosť výroku, že "keď sa to podarí, tak dobre a keď nie, tak to nie ja - to oni". Ide tu o takzvané kolektívne rozhodovanie - nikto nie je na vine.
Opodstatnenosť kritiky na činnosť spoločnosti Byterm ukáže čas. Len či to nebude pridrahá skúška pre občanov mesta, hlavne pre tých, ktorí doposiaľ neodkúpili svoj byt.
Jozef Mihalčin, konateľ spoločnosti Byterm, s. r. o., Vranov nad Topľou
Autor: KINÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.