mali vyšplhať až na 200 miliónov korún, no firma bude ešte stále v miernej strate. Záporné hospodárske výsledky novoveskí nábytkári vykazujú už dva roky. Príčinu týchto ekonomických problémov vidí generálny riaditeľ spoločnosti Ing. Štefan Oltman v nedostatku prevádzkového kapitálu.
"Mali sme problémy s vybavovaním prevádzkového úveru. Na prefinancovanie výroby by sme potrebovali do 15 miliónov korún," vysvetlil Ing. Oltman.
Vlastník fabriky - spoločnosť Pilvud, s.r.o. Spišská Nová Ves, im však na preklenutie nepriaznivého stavu určil trojročný limit. V súčasnosti všetko nasvedčuje tomu, že ho vedenie závodu dodrží a v budúcom roku už vykážu predpokladaný zisk.
K tomu by im mala pomôcť modernizácia technologických zariadení. V tomto roku plánujú na tento účel použiť približne dvanásť miliónov korún. Rovnakú sumu peňazí vložia do zefektívnenia výroby aj v nasledujúcich dvoch rokoch.
Nový domov v súčasnosti zamestnáva 334 pracovníkov. Ich priemerná mzda predstavuje približne 8,5 tisíca korún. Spišský denník nedávno informoval o problémoch s meškajúcimi výplatami. Podľa generálneho riaditeľa išlo len o prechodné problémy, ktoré sú už v súčasnosti vyriešené k spokojnosti oboch strán. Navyše sa vývoj zamestnanosti vo fabrike uberá dobrým smerom.
"Predpokladáme, že do konca roka by sme k terajším pracovníkom mali prijať asi 50 nových. Zamestnanosť by sa u nás mala postupne zvyšovať aj v nasledujúcich rokoch, pričom cieľový počet je 400 až 420 pracovníkov," povedal Ing. Oltman.
Nový domov má na Spiši dlhoročnú tradíciu. V súčasnosti spoločnosť produkuje kancelársky, sektorový, jedálenský a detský nábytok. Hlavnú pozornosť pritom sústreďujú na výrobu dyhovaného nábytku a nábytku s vysokým podielom masívneho dreva. Na domácom trhu však zostávajú len zhruba štyri percentá výroby. Prevažná časť smeruje na export. O výrobky spišských drevárov a nábytkárov je záujem najmä v Nemecku, Veľkej Británii no tiež v ostatných štátoch Európskej únie a v USA.
Nábytkársku fabriku počas svojho minulotýždňového pobytu na Spiši navštívil aj predseda slovenskej vlády Mikuláš Dzurinda. Jeho návšteva súvisela s plánovaným zriadením priemyselného parku, ktorý by mal vzniknúť v nevyužitej časti areálu a v súčasnosti je v záverečnej schvaľovacej fáze v Bruseli. Pritom si však vypočul aj požiadavky, s ktorými sa naňho nábytkári obrátili.
"Očakávame pomoc od štátu v tom, aby mal dostatok surovín. Pokiaľ je tu napríklad záujemca o výrobu drevených okien a štátne lesy nie sú ochotné podpísať dodávku surovín aspoň na štyri roky, nikto sem nepríde. Premiérovi sme vysvetlili, že o tomto probléme by bolo potrebné jednať na vyššej úrovni," povedal Ing. Oltman.
Premiér Dzurinda sa krátko po návšteve vyjadril, že pochopil problémy drevárov a bude sa ich snažiť vyriešiť tak, aby štátne lesy boli schopné urobiť s nimi dlhodobejší kontrakt. "Viem, že je to jedna zo základných požiadaviek a predpokladov, aby významný investor na Spiš prišiel," uviedol M. Dzurinda.
Podľa informácií, ktoré sme získali, bol zrejme lobbing u predsedu vlády úspešný. Údajne lesníci už prejavili záujem na tom, aby sa s drevármi dohodli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.