zvlášť v týchto tropických dňoch. Aj psi môžu z horúčavy skolabovať, ako sa to stalo aj jednému z havkáčov na Celoštátnej výstave psov v nedeľu. Pomoc veterinárov vyhľadali v Košiciach, počas víkendu i ďalší chovatelia. Napríklad vo veterinárnej ambulancii na KVP ošetrili cez voľné dni troch psíkov, ktorí mali problémy z prehriatia.
"Je správne, že majitelia v takýchto prípadoch vyhľadajú pomoc veterinára," prezradil nám MVDr. František Huba, Csc. Ako dodal, najlepšia je prevencia:
"Keď je veľmi teplo, nemali by sa psi venčiť počas najväčších horúčav. Zo zásady ich venčíme v takéto dni len ráno, alebo večer. Cez deň s nimi podľa možnosti absolvujme len najnutnejšiu prechádzku. Ostré slnko škodí najmä psom starým a brachiocefalitikom. Sú to plemená, ktoré majú skrátený pysk, ako boxer, buldog a ďalšie. Ťažšie sa im dýcha. Tí sú aj citlivejší na srdiečko v dôsledku prešľachtenia."
Veterinári odporúčajú chovateľom, ktorí majú psov v byte, aby mali vždy k dispozícií dostatok studenej vody a chládok, čiže zatemnený priestor.
"Týka sa to aj psov chovaných v rodinných domov. Aj na záhrade musí mať možnosť úkrytu v chládku a samozrejme vodu," uviedol F. Huba.
Ak so psom cestujete autom, mali by ste mať častejšie zastávky. Nikdy by pes nemal ostať zavretý v aute. I keď sú otvorené okná, priestor v kabíne sa prehreje. To isté sa môže stať psom v autobusoch, električkách na dovolenkách, zavretých v hotelových izbách alebo v stane. Ak už k prehriatiu dôjde, chovateľ musí psovi poskytnúť prvú pomoc.
"Psa treba okamžite zachladiť. To znamená dať na nich, najmä na hlavu, studené mokré uteráky a chladivé zábaly. Postarať sa o dostatok tekutín aj minerálok, ale neokysličených. Samozrejme, treba navštíviť aj veterinára," dodal F. Huba.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.