V Poľsku zatiaľ známa jedna obeť
Varšava (TASR) - Búrkové počasie, ktoré zasiahlo v pondelok časť Poľska, si vyžiadalo minimálne jeden ľudský život, spôsobilo zranenia ďalších osôb, ale aj značné materiálne škody, napríklad v Dolnom Sliezsku a Pomorskom vojvodstve.
Na Mazurských jazerách sa dvaja jachtári chceli pred búrkou ukryť, ale privalil ich strom, ktorý neodolal náporom vetra. Jedného z nich usmrtil, druhého hospitalizovali s vážnymi zraneniami. Pátranie po ďalšom jachtárovi, ktorý je v tejto oblasti nezvestný už od nedele, zatiaľ neprinieslo výsledky.
Aj inde spôsobili vetrom vyvalené stromy nielen škody, ale nezriedka zablokovali komunikácie. Víchrica strhávala strechy obytných domov, kým voda sa dostávala aj do pivníc nižšie položených objektov.
V Dolnom Sliezsku zapríčinil blesk požiar istého hospodárskeho dvora, našťastie bez obetí na životoch. Vo vojvodstve Podlaskie krúpy zničili úrodu na celkovej ploche asi 300 hektárov.
V iných oblastiach Poľskej republiky, vrátane metropoly Varšava, pokračovali v uplynulých dňoch extrémne horúčavy. Osobitne v oblasti ležiacej juhovýchodne od Visly a na sever od rieky San sa v dôsledku mimoriadne teplého počasia zvýšilo nebezpečenstvo lesných požiarov.
Blesk zrazil kríž z katedrály Smoľnyj
Petrohrad (TASR) - Blesk počas prudkej búrky, ktorá vyvracala stromy a billboardy, zrazil kríž z vrcholu katedrály Smoľnyj v druhom ruskom najväčšom meste, Petrohrade.
Podľa úradov musí byť kríž ešte stále niekde na streche chrámu, pretože na zemi sa nenašiel. Úder blesku zrazil kríž z vrcholu katedrály z 18. storočia počas letnej búrky sprevádzanej polhodinovým lejakom a vetrom so silou 140 kilometrov za hodinu, ktorý vyvracal stromy, čo v niektorých dedinách v okolí Petrohradu prerušilo dodávky elektrickej energie. Pri vyčíňaní živlov utrpeli dvaja ľudia zranenia a meteorológovia predpovedali pokračovanie nepriaznivého počasia.
Katedrála Smoľnyj s modrobielymi kupolami stojí vedľa rovnomenného komplexu, ktorý v súčasnosti slúži ako sídlo administratívy mesta Petrohrad. V bývalom ruskom hlavnom meste z čias cárstva dnes žijú vyše štyri milióny ľudí. V cárskom Rusku slúžil Smoľnyj ako škola pre dievčatá z najlepších rodín, po revolúcii v roku 1917 sa stal sídlom ústredia boľševikov Vladimíra Iľjiča Lenina.
V Kórei spôsoboval smrť elektrický prúd
Soul (TASR) - Juhokórejskí vyšetrovatelia sa pokúšajú objasniť príčinu nezvyčajne vysokého počtu úmrtí po zásahu elektrickým prúdom, ktoré sa vyskytli počas nedávnych najprudších lejakov za ostatných 37 rokov. Počet obetí elektriny počas víkendových búrok vzrástol na 49 a deväť osôb je stále nezvestných.
Podľa vyšetrovateľov až 21 obetí zahynulo po zásahu elektrickým prúdom. Hlavným vinníkom však údajne nie sú potopené elektrické vedenia, ale to, že voda sa dostala aj do vnútra lámp pouličného osvetlenia. "Nikdy sme neboli svedkami niečoho takého a preto sme prirodzene zmätení," citovali noviny nemenovaného predstaviteľa mesta Soul.
Mnoho obetí našli práve neďaleko stĺpov pouličného osvetlenia bez poistky na prerušenie prúdu v ich elektrickom obvode, povedal predstaviteľ kórejskej korporácie pre bezpečné používanie elektriny a dodal, že len v Soule je asi 10 000 takýchto pouličných lámp.
Počas dvojdňovej búrky spadlo v juhokórejskom hlavnom meste a jeho okolí 300 milimetrov zrážok - ulice sa zmenili na potoky, voda zaplavila vyše 30 000 domov a odniesla viac ako 450 áut.
Prudké zrážky zasiahli Južnú Kóreu po tom, čo ju postihlo najhoršie sucho v histórii krajiny - podľa predpokladov vlády spôsobilo škody za vyše jednu miliardu dolárov.
Ľuďom, čo uviazli v zaplavených domoch, v kempingoch na brehoch rozvodnených riek a morskom pobreží, pomáha armáda. Niektoré budovy zavalila zosunutá pôda, ktorá tiež zaplnila podchody a podjazdy a zneprejazdnila aj diaľnice. Poľnohospodárska pôda v okolí hlavného mesta je tiež zaplavená.
Aj v Maďarsku búrky vystriedali extrémne horúčavy
Budapešť (TASR) - Maďarskí hasiči zasahovali v uplynulých hodinách v Budapešti a jej okolí niekoľko desiatok ráz, a to najskôr pri likvidácii požiarov lesných a poľných porastov a neskôr pri odstraňovaní následkov silnej víchrice, ktorá zasiahla niektoré oblasti krajiny.
V pondelok večer si požiarnici 13-krát vyskúšali schopnosti poskytnúť pomoc v súvislosti s prudkým nárazovým vetrom, ktorý vystriedal dovtedy extrémne vysoké teploty. Hasiči odstraňovali vyvalené stromy a iné zátarasy z komunikácií, ale aj uvoľnené súčasti strešných konštrukcií objektov, ktoré sa mohli stať pre chodcov životunebezpečnými.
Plamene spôsobili počas uplynulých dní v Maďarsku materiálne škody v celkovej hodnote niekoľkých desiatok miliónov forintov, oznámili oficiálne zdroje rezortu poľnohospodárstva a rozvoja vidieka. Maďarskí meteorológovia po uplynulom víkende upozorňujú, že aj keď najbližších 14 dní neprinesie podobné extrémne horúčavy na celom území krajiny, na rozhraní júla a augusta, respektíve v polovici ôsmeho mesiaca treba s nimi rátať v niektorých oblastiach Maďarska.
V Budapešti reagovali starší a chronicky chorí občania mimoriadne senzitívne na horúčavy uplynulých dní, počas ktorých stúpol počet telefonátov na dispečing služby prvej pomoci asi o 50 percent. Mnoho ľudí stratilo vedomie na uliciach, verejných priestranstvách, ba aj na zastávkach mestskej a medzimestskej hromadnej dopravy.
Návštevníci "maďarského mora", jazera Balaton, registrovali pokles jeho hladiny až na pondelkových 70 cm nameraných pri Siófoku, ktoré predstavujú dolnú hranicu optima platného od roku 1977. Odborníci nevylučujú, že hladina jazera - podobne ako vlani - aj v tomto roku klesne pod 60 cm.
Piati Rumuni zaplatili životom za horúčavy, ďalších osem sa utopilo
Bukurešť (TASR) - Päť ľudí zaplatilo do včerajška životom za extrémne horúčavy v Rumunsku, kde sa ortuť teplomerov od nedele nezriedka dostáva až nad hranicu 40 stupňov Celzia. Situáciu v krajine robí ťažko znesiteľnou aj mimoriadne vysoká vlhkosť vzduchu po období intenzívnych zrážok v predchádzajúcich dňoch.
Podľa informácií médií balkánskej krajiny zomreli dvaja ľudia v Bacau, ďalší dvaja v rekreačnom stredisku Mangalia, kým piata z obetí prišla o život na uliciach hlavného mesta Bukurešť. Ďalších osem ľudí našlo v uplynulých 48 hodinách smrť pri kúpaní sa v rumunských riekach a jazerách.
Zdravotníci boli včera už tretí deň extrémne zaťažení núdzovými volaniami, a to napriek tomu, že médiá informovali a informujú o nevyhnutnej prevencii, ktorou možno predísť vážnym zdravotným problémom v prípade mimoriadne vysokých teplôt.
V rumunskej metropole signalizujú teplomery na verejných priestranstvách teploty v rozmedzí 40-44 stupňov Celzia. V zmysle platného uznesenia vlády o zavedení špeciálnych opatrení na pracoviskách bez klimatizácie by to malo znamenať konkrétne kroky na zmiernenie ťažkostí zamestnancov, čo však podľa rumunskej tlače zostáva iba v teoretickej polohe, pretože veľká väčšina zamestnávateľov necháva pracovníkov "variť sa vo vlastnej šťave".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.