splnomocnený veľvyslanec Belgického kráľovstva v MR Fernand van Brusselen. Podľa jeho názoru sa treba pokúsiť zmierniť vzniknuté škody konzultáciami s vedúcimi predstaviteľmi susedných krajín.
Zahraničná politika Budapešti sa až donedávna sústreďovala na stabilizačnú funkciu krajiny v strednej a východnej Európe. Ostré reakcie, zdá sa, otriasli týmto postavením Maďarska, vyplynulo z diplomatových slov. Fernand van Brusselen konštatoval, že šéf maďarskej diplomacie János Martonyi robí všetko pre to, aby sa pokúsil schladiť vášne, ale obnovenie stabilizačnej sily krajiny závisí jednoznačne od spôsobu, ktorý vláda zvolí pri konzultáciách s lídrami susedných štátov a od toho, aké budú uznesenia vlády napĺňajúce rámcový zákon obsahom.
Vedúci zastupiteľského úradu v súčasnosti predsedníckej krajiny Európskej únie (EÚ) sa vyjadril aj k šanciam Maďarska na plnoprávne členstvo v tomto integračnom zoskupení a upozornil, že prípadná účasť Strany maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) v budúcej vláde krajiny by mohla byť prekážkou na ceste do EÚ.
"MIÉP je strana, ktorá sa podľa mojich informácií nehlási v plnej miere k hodnotám, o ktoré sa opiera spoločenstvo únie. Až do vlaňajšej jari viedla aktívnu kampaň proti Európe, preto je pre mňa otázne, nakoľko bolo úprimné jej pripojenie sa k dohode šiestich parlamentných strán (o zahraničnopolitickej orientácii krajiny). Vôbec nemôžem vylúčiť, že účasť MIÉP vo vláde môže byť prípadne vážnou prekážkou členstva MR" v EÚ, formuloval belgický diplomat.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.