výsledkov výskumu Edinburskej univerzity o vplyve rodičovského prístupu na problémovosť detí, ktoré zverejnil britský denník Independent.
Z výskumu vyplýva, že tínedžeri, ktorí vyrastajú pod rodičovským dozorom, no je im zároveň dopriata istá samostatnosť, sa nielenže nedostávajú do problémov, ale majú aj menej hádok a konfliktov doma.
V škótskej metropole Edinburgh výskumníci sledovali v priebehu 20 rokov vyše 4000 mladých ľudí a prišli k záveru, že delikvencia, užívanie narkotík a fajčenie u detí dosahujú vysokú mieru najmä vo veku 12 až 13 rokov. Rodičovský prístup a štýl výchovy bol pritom hlavným vplyvom na to, či sa u dieťaťa vyskytne delikventské správanie alebo nie.
Najúspešnejší rodičia sú podľa škótskych vedcov takí, ktorí sú ochotní so svojimi ratolesťami vyjednávať, no majú zároveň pripravené jasné základné pravidlá, od ktorých nepopustia - ako napríklad, že musia vedieť, kde ich deti sú, či s kým a kedy sa vrátia domov.
Najneúspešnejší rodičia sú naopak autokratickí, náladoví, vyslovujú len hrozby, ktoré potom nesplnia, a zakaždým požadujú od dieťaťa niečo iné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.