(rozmery 150 x 74 mm). Lícna strana je farebne ladená do červena. Bankovka nám už na prvý pohľad pripomína atmosféru totalitného režimu. Ak si platidlo pozornejšie všimnete, zistíte, že bankovka bola "slúžkou" socialistickej ideológie. Dominantným námetom rubu je petrochemický závod Slovnaft Bratislava. Z námetu rubu vidíme, že v tom čase na platidlách dominoval smog a gigantománia. Autormi výtvarného návrhu boli Václav Fiala a Ján Mráček, rytecké práce vyhotovil Ladislav Jirka. Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou hviezda a list, ktorá je rovnomerne rozložená po celej ploche platidla. Najvzácnejšia je séria K, ktorá je tlačená mokrou meďotlačou, vodotlačová výstuž je na lícnej strane platidla. Ostatné série A, N, G, J sú tlačené suchou meďotlačou, vodotlačová výstuž je umiestnená na rube. U neskorších vydaní sú ofsetové operácie tlačené lettersetom. Všetky série vytlačila Štátna tlačiareň cenín v Prahe.
Návrh bankoviek v totalitnom režime vôbec nebol jednoduchou záležitosťou. Autorov návrh hľadali cestou verejných anonymných súťaží. Súťaž na novú päťdesiatkorunu a stokorunu bola vypísaná v máji 1959. Tematický obsah bankoviek sa musel zachovať, čo robilo autorom nemalé problémy. Návrhy sa nerealizovali. V roku 1962 bola vypísaná ďalšia súťaž. Druhými cenami zvíťazili A. Strnadel a V. Vrbová - Kotrbová. Napokon sa do obehu dostal návrh Václava Fialu, realizovaný návrh získal tretie miesto. Fialov návrh bol na oficiálnych miestach považovaný za ideovo viac vyhovujúci. V časoch tvrdej totality sa kládol veľký dôraz na socialistickú propagandu a ideológiu. Členovia výtvarných zväzov boli nespokojní, lebo ich voľné návrhy sa nemohli realizovať kvôli socialistickej ideológii. V roku 1966 vypísali súťaž na "ideálne" peniaze. Vznikli zaujímavé a hodnotné návrhy A. Brunovského, J. Černého a I. Strnadu. V tom čase sa tieto návrhy realizovať nemohli, ale kúpila ich banka.
Zo zberateľského a historického hľadiska sú tieto platidlá zaujímavé. Z celej série cítiť šero, jednotvárnosť, monotónnosť, všetko to, čo bolo typické pre totalitný režim. Päťdesiatkorunová bankovka, ktorú vidíte na snímke je cenovo prístupná aj pre zberateľov- začiatočníkov. Séria K je síce trošku vzácnejšia, no aj tú si môže zaobstarať každý záujemca. Séria platidiel po roku 1953 je výtvarne nejednotná, chaotická. Každé platidlo vyšlo v inom období, menily sa autori a samozrejme aj štýl. Bankovky, ktoré obiehali pred revolúciou, by nemali chýbať zo žiadnej zbierky. Stačí sa obzrieť u známych a na nejaké zabudnuté bankovky určite natrafíme. Tak si môžeme založiť základ zbierky a jej ďalšia budúcnosť závisí iba od našej šikovnosti...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.