verejnej službe a novelu Zákonníka práce. Keďže doteraz všetci zamestnanci na Slovensku s výnimkou príslušníkov ozbrojených síl spadali pod Zákonník práce, bude zrejme najpodstatnejšou zmenu v našom pracovnom práve rozdelenie ešte stále zamestnaných občanov až troch skupín. V praxi sa tak budú okrem zamestnancov pracujúcich v súkromných firmách vyskytovať aj zamestnanci vo verejnej a štátnej službe.
"Pri takýchto zákonoch treba vždy určiť prienik medzi záujmami zamestnancov a zamestnávateľov. Myslím, že sa našiel k obojstrannej spokojnosti a navyše sú s tým spokojní aj odborári. V podstate z takých 90 percent sme s ním spokojní aj my, azda jediný problém je v tom, že sa do Zákonníka dostali vďaka podpredsedovi vlády I. Miklošovi tzv. zamestnanecké rady, ktoré pochádzajú z amerického modelu pracovného práva, no u nás nemajú opodstatnenie. Budú totiž pôsobiť na tých pracoviskách, kde neexistujú odbory, avšak nebudú mať právo na kolektívne vyjednávanie, čo zakladá nežiadúci precedens" myslí si poslanec za HZDS z výboru NR SR pre sociálne veci a bývanie Alojz Engliš.
Hoci v novom Zákonníku práce nie sú nejaké prevratné zmeny, na určité novinky si budeme musieť zvyknúť. Všetky formy akéhokoľvek pracovno-právneho vzťahu musia byť "na papieri", hoci doteraz sa napríklad dohoda o vykonaní práce mohla dojednať aj ústne. K najvážnejšej zmene v zákonníku ďalej patrí, že sa z neho vypustila možnosť pracovať na dohodu o pracovnej činnosti, ktorú využívali najmä študenti, dôchodcovia a súkromní podnikatelia, ktorí takto nemuseli platiť za zamestnancov odvody do poistných fondov... Navyše pri takejto práci mohol zamestnávateľ kohokoľvek okamžite prepustiť bez odstupného a neposkytoval mu ani príspevok zamestnávateľa na stravu. Dohodu o pracovnej činnosti nahradí tzv. práca na skrátený pracovný úväzok, z ktorej síce vyplýva väčšia ochrana, avšak strácajú sa z nej spomínané "výhody" a podľa A. Engliša sa aj ťažšie bude zneužívať.
Čiastočne by ju mala nahradiť aj tzv. dohoda o brigádnickej práci, ktorá je určená najmä študentom a dôchodcom spolu s mierne modifikovanou formou dohody o vykonaní práce, ktorá sa využívala aj doteraz v rozsahu 100 hodín ročne. Po nadobudnutí účinnosti zákonníka od 1. januára 2002 sa však tento časový limit zruší. Pracovnú zmluvu budú môcť v istých špecifických profesiách uzatvoriť aj deti do 15 rokov, predtým im to však musí povoliť inšpekcia práce.
Nový Zákonník práce napríklad prináša povinnosť pre zamestnávateľa informovať o celkovej cene práce, teda aj s daňami a odvodmi, ktoré odvádza za zamestnanca. A tak napríklad pri hrubej mzde 10 000 Sk sa zamestnanec dozvie, že jeho celkové mzdové náklady predstavujú 13 800 Sk, avšak jeho čistá mzda bude len čosi nad 7500 Sk... Namiesto doterajšieho tucta platových taríf, sa ich počet stenčí na polovicu, avšak v kolektívnej zmluve bude možné tento počet zmeniť.
Nepodarilo sa v ňom však zaviesť rovnaké trvanie dovolenky, keďže podľa názoru niektorých poslancov by sa starší pracovníci cítili diskriminovaní. A tak aj naďalej bude dovolenka trvať 20 pracovných dní, a po odpracovaní 15 rokov sa zvýši na 25 dní. Ak sa zamestnávateľ a zamestnanci dohodnú na niekoľkých dňoch plateného voľna navyše, nič im v tom nebude brániť. Takisto bude možné dohodnúť si so zamestnávateľom aj kratší pracovný čas. Ten sa však neupravil aj napriek snahe Konfederácie odborových zväzov, ktorá požadovala, aby sa denne skrátil o 30 minút na 7,5 hodiny. Hoci cez pracovný týždeň z neho formálne ubudlo 2,5 hodiny, odteraz pôjde o tzv. čistý pracovný čas. Ten je rovnaký ako predtým (40 hodín týždenne), avšak do jeho dĺžky sa už nebude započítavať prestávka.
Zamestnávateľ pri "castingu" na nové miesto nebude môcť od uchádzača požadovať informácie o jeho vierovyznaní, politickej alebo etnickej príslušnosti, či je slobodný alebo ženatý. Ako kuriozita pôsobí fakt, že sa potenciálnych zamestnankýň nebude môcť opýtať, či je tehotná, hoci sa to po istej dobe bude dať celkom dobre vizuálne zistiť... Ak bude mať záujemca o zamestnanie pocit, že ho diskriminovali, bude sa môcť obrátiť na súd.
Z ďalších zmien by sme spomenuli zákaz pracovať nadčasy v prípade rizikovej práce, obmedzenie nočných nadčasov na max. 100 hodín ročne, či zákaz vyžadovať od zamestnancov výpis z ich registra trestov, ktorý odteraz bude možný len vo výnimočných prípadoch. Tie však zákonnník paradoxne nešpecifikuje... Predĺži sa aj pracovné voľno s náhradou mzdy u zamestnanca, ktorý si zvyšuje kvalifikáciu a sám sa pritom stará o dieťa mladšie ako 15 rokov. Po novom sa zakotvuje i finančná suma pri odchode do dôchodku, ktorá bude na úrovni jedného mesačného platu. V rámci kolektívneho vyjednávania však zamestnávateľom nikto nebude brániť dať svojim bývalým pracovníkom omnoho vyššie odchodné...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.