SDKÚ Pavol Vrždák (na obr.) na margo poslednej predprázdninovej 50. schôdze parlamentu. Ako podotkol spočiatku, bolo na nej "cítiť skryté napätie, ktoré neskôr prerástlo do hustej atmosféry".
Podľa jeho slov pri reforme nebol dôležitý počet vyšších územných celkov (VÚC), ale kompetencie, financie a rozvoj jednotlivých regiónov, aj z hľadiska medzinárodnej spolupráce. "Tvrdím, že zásadná chyba sa stala niekde na začiatku, keď sme sa nechali vtlačiť do diskusií o číslach a máme na nej svoj podiel všetci," hovorí Pavol Vrždák, ktorý diskusie okolo počtu pomenoval ako "politické 'tanečky'". Podľa jeho slov sa na ostatnej parlamentnej schôdzi "prevalilo sa to, čo sa na verejnosti očakávalo a potvrdili sa i moje slová, že sa nájde dostatok zdravého rozumu na začatie reformy".
Pred časom, ešte v marci, Pavol Vrždák tvrdil: "Som presvedčený, že aj tu dôjde k dohode a verím tomu, že tých krajov bude nakoniec osem." Na jeho slová došlo, aj keď on osobne 'osmičku' pri hlasovaní nepodporil. "Zdržal som sa," skonštatoval poslanec, pričom dodal, že ho k takémuto hlasovaniu viedlo viacero dôvodov. Ako povedal, v prvom rade mu išlo o to, aby sa reforma zahájila. Podľa neho ukáže o tom, či je lepšie mať osem alebo dvanásť VÚC až prax.
"'Dvanástka' má jednu výhodu, pretože osem krajov je zaujímavých pre isté politické strany, s tým, že zostanú okresy. Teraz je snaha zachovať okresy, lebo ten kraj je veľký, 'dvanástka' takúto možnosť nepripúšťala," uviedol Pavol Vrždák a podotkol, že to bolo jedno z kritérií, ktoré ho presvedčili o tom, prečo nepodporiť osem VÚC. Bráni však 'osmička' zrušeniu okresných úradov? - opýtali sme sa. "Nebráni," odpovedal poslanec a poznamenal, že ešte len v najbližšom období sa rozhodne o tom, ako bude usporiadaná štátna správa, ktorá je prebujnelá. "Touto nekontrolovateľnou chobotnicou treba pohnúť."
Čo teda bude ďalej s reformou verejnej správy? "Už sme dostali do NR SR päť návrhov zákonov, ktoré s reformou súvisia," podotkol poslanec Vrždák. medzi týmito návrhmi sú zákon o rozpočtových pravidlách, o majetku obcí, či o majetku vyšších územných celkov. Problematický vidí Vrždák najmä návrh zákona o rozpočtových pravidlách: "Budeme sa musieť popasovať s ministerstvom financií, ale nielen s ním, lebo je tam ešte strašne veľa štátneho dirigizmu."
V súvislosti s transformáciou verejnej správy Pavol Vrždák podotkol, že v súvislosti s voľbami do samosprávnych krajov čaká na 'jeho' SDKÚ dupľovaná robota. "Vzhľadom k tomu, že v stanovách máme zakotvené primárne voľby, musíme tvrdo robiť na tom, aby sme všetko stihli," skonštatoval P. Vrždák, pričom dodal, že návrhy kandidátov do 'primáriek' je možné podávať do 1. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.