organizáciu mládeže, ktorá pripravuje svetové stretnutie s pápežom Jánom Pavlom II. To sa má uskutočniť v Toronte v roku 2002.
Pri tejto príležitosti ho v Prešove prijal primátor Juraj Kopčák a otec biskup Ján Hirka. "Prišli sme ponúknuť slovenským mladým ľuďom, ktorí majú záujem zúčastniť sa svetového stretnutia pomoc pri organizovaní cesty do Toronta. Všetko záleží od záujmu, ale sme schopní poskytnúť vyčerpávajúce informácie o organizácií a programe, v prípade potreby zabezpečiť ubytovanie, alebo inú pomoc, aby sme im pomohli uľahčiť cestu. Môžu sa s nami kontaktovať na adrese CSAC-2340 Park Towers Ave, Suite 510, Mississauga, On, L5A 1/9, alebo cez internet na adrese prezidenta organizácie jan-ivanoyahoo.com," povedal nám čistou slovenčinou s ľahkým kanadským prízvukom 21-ročný študent Peter A. Cogan.
V apríli sa v 46-člennej delegácii zúčastnil cesty do Vatikánu, kde pripravovali organizáciu svetového stretnutia. Na Kvetnú nedeľu niesol k oltáru obetné dary v slovenskom kroji a ako nám s hrdosťou v hlase povedal, počas niekoľkominútového rozhovoru požiadal pápeža o požehnanie Slovákov žijúcich v Kanade. "Bol to pre mňa obrovský zážitok, ktorý mi teraz dáva silu venovať sa príprave stretnutia s pápežom u nás doma, ale aj na mojej duchovnej ceste. Z Vatikánu sme priniesli svätý kríž mládeže, ktorý teraz putuje po Kanade až do príchodu svätého otca do Toronta v roku 2002," dodal.
Prezradil nám, že sa síce narodil v Toronte, ale jeho otec pochádza z Humenného a mama z Michaloviec. Už v detstve mu vštepovali hrdosť na svoj pôvod a možno aj preto po desaťročnom účinkovaní vo folklórnom súbore New Slovakia, ktorý mimochodom viedol od roku 1991 jeho otec, už ako študent jazykov a histórie na York University v Toronte začal pracovať v spomínanej organizácii. Intenzívne sa zaujíma o slovenskú históriu a kultúru a bez rozpakov priznal, že sa snaží zdokonaľovať v slovenčine.
Zaujímalo nás, aká veľká komunita Slovákov žije v Toronte a či sa spolu stretávajú. "Pokiaľ viem, tak asi 200 tisíc. Nie všetci sú rovnako hrdí na svoj pôvod, preto cítime, že je dôležité viac sa aktivizovať, získavať kontakty na Slovensku, viac komunikovať a vytvoriť pevnejší základ pre budúce generácie," odpovedal na našu otázku a dodal, že v súčasnosti sa Slováci v Kanade najviac stretávajú v katolíckych kostoloch.
Existujú aj ďalšie organizácie, vydávajú slovenské noviny, ale nie celá komunita Slovákov, najmä tých z tretej až štvrtej generácie prisťahovalcov, stojí o takéto kontakty.
Keďže Peter A. Cogan zastupoval mládež, opýtali sme sa aj na to, ako si žijú mladí ľudia v Kanade. "Ľudia a teda aj mládež žije u nás uzavretejšie, ako tu. Mladí ľudia sa viac prikláňajú k materiálnemu spôsobu života a majú trochu iné morálne hodnoty. Na Slovensku je celkom iná atmosféra a ja osobne sa tu cítim tak dobre, ako v jednej veľkej rodine. Môžem to porovnávať, veď som tu po sedemnásty raz a zakaždým ma prekvapí srdečnosť a pohostinnosť ľudí. Cením si, že tu si ľudia viac vážia rodinu, priateľstvo, hodnoty, ale na druhej strane ma mrzí, že mladí sa snažia opakovať americké vzory. Obávam sa, že potom dopadnú horšie, ako u nás v Kanade." Prezradil nám, že plánuje spoznať Slovensko dôkladnejšie, najmä jeho historické, kultúrne pamiatky, ale aj prírodu a pritom získať čo najviac kontaktov na severovýchodnom Slovensku. Práve v tejto oblasti má totiž korene najväčšia komunita Slovákov v Kanade.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.