víťazstvom. Symbolika by bola zrejme nielen v tom, že Froilan Gonzalez v r.1951 zvíťazil práva na tejto trati, ale prípadné víťazstvo mohlo zároveň vyrovnať takmer desať rokov starý rekord Alaina Prosta v počte víťazstiev. Nestalo sa. Prečo?
V poslednej dobe nabrali na intenzite "zaručené" správy o odchode Miku Häkkinena. Situácia dozrela dokonca do takého štádia, že Mika i McLaren 12.7. vydali oficiálne stanovisko v ktorom ozrejmili, že hoci novú zmluvu ešte nepodpísali, obe strany uvažujú o pokračovaní spolupráce a dojednávajú už len zmluvné detaily. Mika si po pretekoch vo Francúzsku odskočil na dovolenku do Fínska a vrátil sa ako vymenení. Sršala z neho nová energia a chuť víťaziť. Razom zabudol na doterajšiu smolu a nahlas vyslovoval túžbu zvíťaziť už v Silverstone, aby dal jasnú odpoveď na všetky dohady o jeho motivácii. V jeho prospech vravela tiež skúsenosť McLarenu s touto nepredvídateľnou traťou, ktorú anglický tím už neraz zúročil vo víťazstvo.
Minule sme si povedali, že okruh v Northamptonshire sa rozprestiera na otvorenej rovnej ploche, ktorú takmer neustále prefukuje meniaci sa vietor. Táto okolnosť potom sústavne mení podmienky na trati, čo v praxi znamená, že účinné nastavenie platiace povedzme v dopoludňajšom tréningu už vôbec nemusí platiť popoludní. Mimoriadnu cenu tu teda má dokonalá znalosť prostredia a skúsenosti, čo napokon výsledkami v tréningu potvrdil aj tím Jordan. Ferrari zasa v Silverstone tento rok testoval iba raz (počas veľkých oficiálnych testov pred GP Európy) a Schumacher neskrýval svoju nespokojnosť. Vyjadril sa dokonca, že britské tímy, testujúce v Silverstone prakticky celý rok, sú vo veľkej výhode. No a že na jeho slovách niečo bude ukázali aj víkendové výsledky.
Už v úvodných tréningoch jazdili najrýchlejšie časy piloti tímu McLaren, ktorí sa v piatok ako jediní dostali pod čas 1m23sek. V sobotu dopoludnia spŕchlo, čo vyrovnalo handicap a najrýchlejší bol Michael Schumacher pred Frentzenom. Kvalifikácia už však ponúkala zasa odlišné podmienky, ktoré dokonale dokázali zúročiť obaja piloti tímov McLaren i Jordan a MiSchumacher sa na PP (celkovo už 40-te) postavil iba zásluhou svojej výnimočnosti a náležitej dávky šťastia. Úplným fiaskom skončila kvalifikácia pre Wiliams, ktorý si na Silverstone priviezol novú sadu krídiel. Piloti nedokázali auto správne vyvážiť a štartovali až zo štvrtého (JPM), resp. piateho (Ralf) radu!
Postavenie na štarte je v Silverstone síce veľmi dôležité, no ešte dôležitejšia sa v pretekoch ukázala stratégia. Vo Ferrari vedeli, že ich vozidlá nie sú nastavené ideálne a budú mať veľký problém udržať tempo s mclarenmi, ak ich pustia pred seba. Dôležité teda bolo ustrážiť štart a neurobiť chybu. Voľba padla na jedinú zastávku v boxoch a kritickým momentom mal byť štart, keď sa ťažšie ferrari budú odlepovať z roštu pomalšie ako mclareny. Ferrari si nebolo isté, ale predpokladalo, že Angličania vsadia na dve zastávky (A v pretekoch sa ukázalo, že správne.). Kritický štart sa Schumacherovi veľmi nevydaril, no napriek tomu dokázal za sebou udržať Hakkinena a vedomý si toho, že bez chyby sa Fín pred neho nedostane začal jazdiť, čo potreboval. Mika sa však nalepil tesne na jeho chrbát a začal striehnuť. Jeho okamih prišiel skôr ako sám čakal. V úvode piateho kola vynieslo Nemca (v problémovej zákrute Copse) až na okraj trate a Mika sa pohodlne prešmykol na prvé miesto. Podstatne ľahší Häkkinen vzápätí nasadil neuveriteľné tempo a ambície Ferrari odporúčal do ríše snov. V 20.kole disponoval už takmer tridsať sekundovým náskokom a Schumacher sa bol evidentne zmierený s druhým miestom. Napokon, veď si to aj mohol dovoliť, keďže jeho najväčší rival Coulthard odstúpil už v 3.kole pre poškodenie závesu (kolízii s Trullim v prvej zákrute). Po víťazstve nadržaný Häkkinen tentoraz nenechal nič na náhodu a cieľom sa prehnal s viac ako pol minútovým náskokom. Za zmienku stojí ešte výkon zatracovaných williamsov, ktoré využili zmätok na štarte (kolízia Trulli - Coulthard) a posunuli sa na bodované miesta. Na jednu PIT jazdiaceho Ralfa zradila elektronika a Montoya, ktorý volil dve zastávky, sa po prvej nezdravo zasekol za dvojicou Barrichello Ralf a stratil cenný čas, ktorý mu neskôr chýbal. V zásade však výsledok pretekov na vývoji šampionátu nič nezmenil a začína sa nám rysovať kto bude šampiónom v tomto roku. Dokonca, ak to takto pôjde ďalej, tak majstra sveta budeme oslavovať už na Hungaroringu!!!
GP Anglicka - 11/2001: 1. Häkkinen (mclaren) 1:25'33,770" (216,231 km/h), 2. M. Schumacher (ferrari) + 33,646", 3. Barrichello (ferrari) + 59,280", 4. Montoya (williams) + 1'08,772", 6. Räikkonen (sauber), 6. Heidfeld (sauber), 7. Frentzen (jordan), 8. Villeneuve (bar), 9. Irvine (jaguar), všetsi 1 kolo, 10. Verstappen (arrows), 11. Alesi (prost), 12. Rosa (jaguar), 13. Fisichella (benetton), 14. Bernoldi (arrows), 15. Button (benetton), všetci 2 kolá, 16. Alonso (minardi) 3 kolá. Stav MS: 1. MiSchumacher 84 bod., 2. Coulthard 47 b., 4. R. Schumacher 31 b., 3. Barrichello 34 b., 5. Häkkinen 19 b., 6. Montoya 15 b., 7. Heidfeld 10 b., 8. Raikkonen a Trulli po 9 b., 10. Villeneuve 7 b., 11. Frentzen 6 b., 12. Panis 5 b., 13. Irvine 4 b., 14. Alesi 3 b., 15. Fisichella, Verstappen a Rosa po 1 b., Tímy: 1. Ferrari 118 b., 2. McLaren-Mercedes 66 b., 3. Williams-BMW 46 b., 4. Sauber-Petronas 19 b., 5. Jordan-Honda 15 b., 6. BAR-Honda 12 b., 7. Jaguar-Cosworth 5 b., 8. Prost-Acer 3 b., 9. Benetton-Renault a Arrows-Asiatech 1 b.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.