dvoch kolách konkurzu, ktorý vypísal Krajský úrad Košice, záujem desať uchádzačov. Úspešnou bola Mgr. Eva Raffayová z Michaloviec (na snímke), ktorá sa začiatkom tohto týždňa ujala vedenia spomínanej kultúrnej inštitúcie.
"Práca osvetára nie je pre mňa neznámou. Na tomto poli som pracovala pred rokom 1989 takmer desať rokov a ak ju porovnávam s prácou v školstve, kde som v ostatných rokoch pôsobila, majú tieto dve činnosti k sebe veľmi blízko. Som si vedomá, že v dnešnej demokratickej spoločnosti riaditeľ osvetového strediska plní nielen riadiacu, ale predovšetkým manažérsku funkciu. V koncepcii, ktorú som vypracovala navrhujem, okrem bohatej činnosti, ktorú ZOS v Michalovciach už realizuje, uskutočniť také aktivity, ktoré by priniesli čo najlepší finančný efekt a zároveň pomohli riešiť problémy ľudí žijúcich v našom regióne. Zdedila som kvalifikovaný a skúsený kolektív pracovníkov, čo ma napĺňa optimizmom, že spoločne dokážeme pre oblasť kultúry a život ľudí v regióne veľa urobiť".
Prezradíte nám aspoň časť z vašich plánov ?
"Náš okres sa v ostatných rokoch, čo sa týka nezamestnanosti, zaradil na popredné miesto v Košickom kraji. Do riešenia takmer 30 percentnej miery nezamestnanosti chcem so svojím kolektívom prispieť organizovaním stretnutí nezamestnaných s psychológom a zástupcami tunajšieho okresného úradu práce, špeciálnych jazykových rýchlo kurzov so zameraním na požadovanú odbornosť a zároveň im pri hľadaní zamestnania ponúknuť internetové služby. V ostatnom čase sa veľa hovorí o agroturistike. Plánujeme zmapovať agroturistické lokality nášho mesta a okolia pre poskytovanie služieb domácim i zahraničným návštevníkom, spracovať ich formou katalógu a za úplatu ho poskytnúť verejnosti. Chcem, aby sa naše osvetové stredisko, ešte intenzívnejšie ako doteraz, zapojilo do riešenia rómskej otázky, ktorá v ostatných rokoch v našej spoločnosti rezonuje. Začať by sme chceli s kurzami hygieny, psychohygieny a základov spoločenského styku pre týchto našich spoluobčanov a zároveň ich postupne zapájať do kolektívov záujmovo - umeleckej činnosti".
Popri detských a mládežníckom divadelnom súbore vznikli v ostatnom období v našom okrese aj dedinské, napríklad v Bánovciach nad Ondavou, Zbudzi. Bude mať ochotnícke divadlo aspoň takú podporu akú malo doteraz ?
"Priznávam sa, že činnosť, najmä dedinských divadelných kolektívov detailne nepoznám, ale určite sa s ňou v najbližších dňoch oboznámim. Z oživenia ochotníckeho divadla mám veľkú radosť a zanietenci, ochotníci, majú moju podporu, rovnako aj folklórne súbory a skupiny v meste a obciach okresu. Moja snaha bude smerovať, aby sa do ich činnosti zapojilo čo najviac mladých ľudí, v ktorých vidím perspektívu zachovania ľudových tancov, spevov, zvykov a tradícií pre budúce generácie Zemplínčanov. Bokom neostanú ani ľudové remeslá, verím, že sa nám podarí dobudovať Izbu ľudových tradícií, kde v spolupráci s ľudovými remeselníkmi, drevorezbárom, tkáčkou, paličkárkou a inými, plánujeme organizovať kurzy ľudových remesiel. Pokračovať chcem v spolupráci s Mestským úradom, MsKs, Zemplínskym múzeom, Domom Matice slovenskej, CVČ Lúč, Alianciou priateľov Francúzska v Michalovciach a ďalšími štátnymi, kultúrnymi a spoločenskými inštitúciami na území mesta, okresu. Okrem spomínaných aktivít, bude treba v krátkej budúcnosti doriešiť obnovu fasády na pamiatkovo chránenom objekte, v ktorom osvetové stredisko sídli. V dnešnej ekonomickej situácií nebude ľahké získať finančné prostriedky, ktoré si spomínaná rekonštrukcia vyžiada. Verím však, že náš nadriadený orgán, KÚ Košice, urobí všetko pre to, aby sa peniaze na túto investičnú akciu našli".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.