stále odstraňovali následky a spomínali na hrôzu, ktorá sa v ich obci odohrala v pondelok večer. "Začalo sa to ako obyčajná búrka, no odrazu sa zmenila na prietrž mračien. Dravecký potok sa rozvodnil a dole obcou sa valili obrovské vlny. Zasiahli asi všetky domy na pravej strane potoka a tiež na dolnom konci. Bez ujmy zostali len obyvatelia domov na kopci," vysvetľuje starostka obce Ing. Elena Bašistová.
Takú pohromu, aká sa v Dravciach stala, nepamätajú ani starí ľudia. "Bolo to hrozné. Voda v potoku siahala asi po pás a brala všetko, čo jej do cesty prišlo. K tomu ešte fúkal hrozný vietor a padal ľadovec," opísal dramatické chvíle postarší muž. Hoci škody na súkromnom i obecnom majetku ešte včera neboli presne vyčíslené, isté je, že sa vyšplhajú poriadne vysoko. Vyčíňajúci prírodný živel totiž zničil reguláciu potoka, podmyl miestne komunikácie, poškodil neveľký parčík, strhol oplotenie ihriska, pričom vyvrátil aj stĺpiky, ktoré boli zabetónované. Prívalová vlna navyše takmer všade naniesla bahno. Mnohým Dravčanom zaplavila nielen suterény domov, ale aj obytné miestnosti. "V kuchyni sme mali asi 30-centrimetov vody. Musíme všetko sušiť, ale ako, keď ešte stále prší," so slzami v očiach prevraví dôchodkyňa. Voda naniesla bahno aj do studní a keďže verejný vodovod je ešte len vo výstavbe, mnohí ľudia zostali bez pitnej vody. Núdzové zásobovanie však nebolo nutné, pretože sa prejavila solidarita a ľudia, ktorí majú čistú vodu, ju ochotne poskytujú postihnutým spoluobčanom.
Niektorí Dravčania prišli o sliepky, kačky a iné malé zvieratá, iní zase musia zabudnúť na dobrú úrodu. Zelenina v ich záhradkách je buď odplavená, alebo leží pod nánosmi bahna. Tí, ktorí mali svoj majetok poistený, zaň dostanú aspoň akú-takú náhradu. Voda však so sebou zobrala aj množstvo vecí, na ktoré sa poistka nevzťahuje. Zmietla napríklad kopy piesku, kvádre a iný stavebný materiál.
V ten večer plávali dole dedinou aj pstruhy. Patrili tamojšiemu podnikateľovi Františkovi Garčárovi, ktorý ich vo svojom rybníčku choval rovných sto. "Cez záhradu sa nám prevalila vlna a vzala so sebou rybník, sadencie stromčekov a mnoho ďalších vecí. Ešteže sme v poslednej chvíli stihli dať autá na kopec a potom sme už nemohli nič robiť, len stáť na balkóne a prizerať sa na tú pohromu," vysvetľuje podnikateľ.
"Hoci ľudia prežili šok a utrpeli škody, zachovali sa úžasne. Len čo prestal najväčší lejak, hneď sa chytili náradia a začali pracovať. Teraz už máme dedinu takmer upratanú," pochválila svojich obyvateľov starostka.
Obrovské problémy povodeň spôsobila nielen obci a obyvateľom, ale aj tamojšiemu poľnohospodárskemu družstvu. Predbežne vyčíslené škody sa pohybujú od 800-tisíc korún až do jedného milióna, no nie je vylúčené, že budú ešte vyššie. "Dážď, vietor a krupobitie vari najviac zničili obilniny. Mali sme ich vysadené na 228 hektároch a teraz je z toho zničených asi 80-percent," uviedol predseda družstva Ing. Štefan Gibala. Niektoré plodiny úplne zľahli, iné sú polámané a na mnohých miestach ľadovec vybil z kláskov zrno. Keďže sa to udialo len tri týždne pred plánovaným začiatkom žatvy, presnejšie následky povodne ukážu až pri výnosoch.
Otázne je aj to, aká bude úroda zemiakov. Zo zelenej vňate zostali len holé byle a pole pokrýva bahno. Takto poškodené rastliny sú, pochopiteľne, náchylnejšie na plesne a iné choroby, ktoré môžu poznamenať celú úrodu. Poľnohospodári sú však zatiaľ pri ďalších prognózach veľmi opatrní, pretože sa s obavami pozerajú na nasledujúce predpovede počasia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.