telekomunikačnej spoločnosti, kde určitý akciový balík ešte stále vlastní aj FNM. Ako podľa protokolu NKÚ o výsledku kontroly v KP SR informovala agentúra SITA, 53 zamestnancov prezidentskej kancelárie "premobilovalo" v roku 2000 skoro tri milióny korún. Takmer štvrtinu tejto sumy (670 000 Sk) "spapkal" daňovým poplatníkom horúci júl, počas ktorého bol prezident R. Schuster hospitalizovaný na klinike v rakúskom Innsbrucku a následne sa rehabilitoval v neďalekom sanatóriu.
Najvyšší účet za júl v hodnote 88 600 Sk prišiel na telefón, ktorý používali Schusterovi ochrankári. Len o tri tisícky menej pretelefonoval v júli prezidentov osobný tajomník Milan Krajčovič. O niečo menej "mobilná" bola ochranka prvej slovenskej dámy I. Schusterovej, ktorú telefonovanie vyšlo našich občanov na 67-tisíc korún. Samotná prezidentova manželka pritom počas jeho liečenia v Rakúsku pretelefonovala takmer 59-tisíc korún a za mobil hlavy štátu zaplatila prezidentská kancelária necelých 55-tisíc korún.
Zrejme najviac času v roku 2000 strávil s telefónom opretým o pravé, či ľavé ucho prezidentov osobný tajomník Milan Krajčovič. Takmer tristotisícový účet znamená, že jeho telefón stál denne daňových poplatníkov 820 Sk. Hoci o svojom telefónnom účte najprv s nami telefonicky hovoriť nechcel, napokon sa dal s nami do reči. "Pozrite, revíziu svojich účtov si nerobím. Často však chodíme s prezidentom do zahraničia, a keď odtiaľ voláme domov my, prípadne volajú nám zo Slovenska, platíme veľké peniaze za roaming. Ja to nemôžem ovplyvniť..." tvrdí po automobilovej nehode stále sa liečiaci prezidentov osobný tajomník.
Ako sme sa od neho dozvedeli, vďaka svojej funkcii si taktiež môže užívať aj diplomatický pas. "Nechápem, prečo sa o ňom v novinách píše, keďže na súkromné účely som ho nikdy nepoužil. Veď pre štát je to výhodné, keď napríklad chodím R. Schusterovi po diplomatickú poštu, a vďaka nemu mám zľavu na ubytovanie v hoteloch," presviedča nás zrejme jediný zamestnanec košického magistrátu s diplomatickým pasom.
"Áno, stále som tam oficiálne zamestnaný ako technik bezpečnosti práce. Počas výkonu funkcie prezidenta Schustera som však odtiaľ uvoľnený pre potreby prezidentskej kancelárie ako jeho osobný tajomník. Mám tam (v KP SR - pozn. red.) podpísanú dohodu o pracovnej činnosti. Finančne je to tak, že prezidentská kancelária prepláca faktúry, ktoré jej každý mesiac prídu z magistrátu v Košiciach. Ten mi z toho zaplatí odvody do fondov a mne príde plat. Ani to sa ale vám, novinárom, nepáči..."
Bývalý šofér košického exprimátora R. Schustera to vraj mohol urobiť aj ináč a na magistráte by dal výpoveď. "Aj to by sa dalo. V prezidentskej kancelárii by som podpísal normálnu pracovnú zmluvu ako osobný tajomník prezidenta a keby šéf už nebol vo funkcii, aj tak by som naďalej zostal... Kancelária prezidenta by mi potom musela zabezpečiť tú istú prácu aj po nástupe nového prezidenta, a keďže to by už zrejme nebolo možné, práve vami spomínaní daňoví poplatníci by mi museli zaplatiť dvojmesačné odstupné," hovorí rekonvalescent M. Krajčovič, ktorý svojmu šéfovi kvôli zadrôtovanej ruke nebude k dispozícii najbližšie dva mesiace.
Aby sme sa vrátili k telefónom, ďalších 239-tisíc korún zaplatila KP SR v roku 2000 za mobil, ktorý používa ochranka prezidenta. "Až" bronzový skončil v pomyselnom rebríčku samotný prezident, ktorý vďaka Bellovmu vynálezu odľahčil štátny rozpočet o 192-tisícok. O osemnásť modrých bankoviek s portrétom A. Hlinku menej nás stálo telefonovanie ochranky I. Schusterovej. Samotná pani "šéfová" bola ešte o čosi sporivejšia, no aj jej 156-tisíc korún má určitú výpovednú hodnotu. Rád telefonuje aj prezidentov hlavný radca Ján Bílek. Aj jemu, ako zamestnancovi Mlynu Košice a aktuálnemu členovi troch dozorných rád súkromných spoločností, prepláca telefónne účty prezidentská kancelária... Pravdou však je, že 160-tisícovú faktúru mu nezaplatila žiadna so spomínaných firiem, ale cez KP SR sa na ňu poskladali všetci naši občania.
Samozrejme, aj od J. Bíleka sme sa chceli dozvedieť, komu a kam tak často telefonoval. Tu je odpoveď: "Napíšte si list do prezidentskej kancelárie a počkajte si na odpoveď. Odo mňa sa nič nedozviete..."
Už ústretovejší bol k našej žiadosti vedúci detašovaného pracoviska KP SR v Košiciach Jozef Širotňák. Tomu sa za necelých 9 mesiacov užívania služobného mobilu podarilo v minulom roku pretelefonovať 113-tisíc, čím o štrnásť tisícok zaostal za šéfom Schusterovho bratislavského sekretariátu M. Parkánym. "Som presvedčený, že väčšinu z tejto sumy som musel zaplatiť za roaming, keď som bol mimo republiky a volal mi tam niekto zo Slovenska. S pánom prezidentom sme počas minulého roka boli viackrát v zahraničí, a preto sa tým účtom ani nemôžete čudovať. Len nechápem, prečo je na Slovensku taký drahý roaming," povzdychol si. Ako sa nám J. Širotňák priznal, so sebou si vždy nosí dva mobily, svoj vlastný a služobný. "Tieto sféry od seba zásadne oddeľujem. Keď volám domov alebo rodine, vždy využívam svoj normálny mobil. V služobných veciach však samozrejme volám aj so služobným telefónom," dodal nateraz na Slovensku dovolenkujúci vedúci detašovaného pracoviska KP SR v Košiciach.
Mimochodom, istý vedúci pracovník ministerstva financií pretelefonoval za minulý rok 900 000 Sk. Pri tejto sume sú "všetci prezidentovi ľudia" ešte v norme. My, daňoví poplatníci, však z týchto čísel nie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.