školstva SR Milan Ftáčnik, ktorý na včerajšie rokovanie vlády predložil materiál s troma alternatívami možného zavedenia poplatkov za štúdium na vysokých školách. Kabinet sa však zhodol, že o tejto politicky citlivej otázke sa musí rozhodnúť na pôde Koaličnej rady a Ftáčnikov materiál vyradil z rokovania.
Premiér Mikuláš Dzurinda sa po pondelkovom rokovaní s predstaviteľmi Slovenskej rektorskej konferencie zaviazal, že návrh právnej normy vláda prerokuje a schváli do konca augusta. Minister Ftáčnik sa domnieva, že kabinet tento termín stihne. Podľa prvej alternatívy sa bude platiť za denné aj externé štúdium, druhá hovorí o spoplatnení len externého štúdia a na základe tretej alternatívy by vysokoškolskí študenti nemali za štúdium platiť vôbec.
Pri prvej alternatíve by Študenti platili v závislosti od sociálnej situácie svojej rodiny. Plné náklady za štúdium by tak zaplatil vysokoškolák z rodiny, kde je príjem na osobu vyšší ako 5500 Sk. Výška ročného poplatku je pritom od 4400 Sk do 8800 Sk a malo by ju určovať ministerstvo školstva. Poslucháči z rodín s príjmom na osobu od 4500 do 5500 korún by odstupňovane hradili len časť nákladov. Študenti z rodín s príjmom v rozpätí od 4000 do 4500 korún na osobu majú nárok na bezplatné štúdium.
Podľa druhej sa spoplatní len externé štúdium. Jeho zástancovia argumentujú tým, že zlegalizuje a upraví vyberanie poplatkov v diaľkovom štúdiu. Obe alternatívy - prvá aj druhá - pritom obmedzujú vyberanie poplatkov za externé štúdium na maximálne 17 600 korún ročne.
Tretia - tzv. bezplatná alternatíva, ktorú uprednostňuje rezort školstva a oficiálne aj Študentská rada vysokých škôl, stanovuje vyberanie peňazí len od tých, ktorí študujú dlhšie, ako je stanovený počet rokov na štúdium. Výšku poplatku pritom stanoví škola, pričom by nemal prekročiť 26 400 korún za rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.