vzoriek (DNA) na účely trestného konania. Možnosť odobratia vzorky biologických materiálov je doplnená v časti upravujúcej oprávnenie policajta odoberať daktyloskopické odtlačky, zisťovať telesné znaky, vykonať merania tela, či vyhotoviť obrazové, zvukové a obdobné záznamy. V budúcnosti legislatívny zámer Ministerstva vnútra (MV) SR uvažuje i o tvorbe národnej databázy DNA profilov, ktorá by mala umožniť výrazne zvýšenie objasnenosti trestných činov.
Podľa informácií MV SR sa ani v jednom z platných právnych predpisov v súčasnosti neuvádza odoberanie biologických vzoriek na potreby trestného konania, či o ich databáze. Zákon o analýze DNA na účely trestného konania by mal pritom nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2003. Vzhľadom na ekonomickú náročnosť projektu by sa malo vykonávanie analýzy DNA a zriaďovanie databázy realizovať v dvoch etapách.
V horizonte piatich rokov by sa mala analýza DNA vykonávať len pri vymedzených trestných činoch, na ktoré Trestný zákon ustanovuje minimálne osemročný trest odňatia slobody. Každoročne by malo byť zároveň vyšetrených tisíc osôb vo výkone trestu za vymedzené trestné činy, ktorých DNA profily budú uložené do databázy. V druhej etape by sa mala analýza DNA vykonávať vo všetkých prípadoch trestnej činnosti, keď sa na mieste činu budú nachádzať využiteľné biologické stopy.
Výsledkom analýzy DNA je určenie pôvodcu spornej biologickej stopy s pravdepodobnosťou 99,999-percenta. Na Slovensku bola metóda analýzy DNA na účely trestného konania po prvý raz použitá v roku 1990.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.