zamietol naliehavú žiadosť Bavorska a Saska, ktoré chceli účinnosť zákona o partnerstve ľudí rovnakého pohlavia pozastaviť. O ústavnosti zákona však stále nie je rozhodnuté, zdôraznili sudcovia.
Bavorsko a Sasko chceli zabrániť, aby zákon vstúpil do platnosti pred konečným rozhodnutím BVG o jeho ústavnosti. Tieto spolkové krajiny, v ktorých vládnu kresťanskí demokrati, sa obávali spôsobenia nenapraviteľných škôd v prípade, ak by zákon nadobudol účinnosť a BVG by ho potom vyhlásil za protiústavný. Proti zákonu podalo žalobu aj Durínsko.
Zákon o životnom partnerstve umožní lesbickým a homosexuálnym dvojiciam dať sa úradne zaregistrovať a mať spoločné priezvisko ako v normálnom manželstve. S registráciou sú spojené niektoré výhody podobné tým v riadnom manželstve, ako napríklad automatické dedičské právo pre pozostalého z dvojice alebo možnosť prisťahovania partnera zo zahraničia.
Ak by bol zákon predsa len vyhlásený za neústavný, museli by sa všetky dovtedy uzatvorené partnerstvá anulovať, pokiaľ je to právne a vecne možné, uviedli sudcovia v zdôvodnení rozsudku. Na to však existujú v právnom systéme pravidlá, takže narušenie právneho poriadku nehrozí.
Zatiaľ nie je známe, kedy BVG definitívne rozhodne o ústavnosti zákona o partnerstve ľudí rovnakého pohlavia. Včerajší verdikt BVG však podľa pozorovateľov naznačuje, že sudcovia by mohli rozhodnúť v prospech ústavnosti zákona.
Autor: Karlsruhe (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.