i najvýchodnejší bod našej republiky. Mnohé z týchto miest sú verejnosti dobre známe, niektoré však menej a sú aj také, ktoré pozornosti ľudí akosi unikajú. V našej rubrike budeme postupne putovať východom a predstavovať vám tie miesta, ktoré skutočne stoja za to...
Geologická stavba Karpát na území Slovenska je mimoriadne pestrá a zložitá. Jedným z pozoruhodných prvkov, ktorý je krajinársky viditeľný a atraktívny, je bradlové pásmo. Tvorí vlasnte hranicu medzi flyšom Vonkajších Západných Karpát a centrálnymi jadrovými pohoriami. Tiahne sa v podobe úzkeho pásu od Bielych Karpát cez Považie na Oravu, potom pokračuje v Poľsku a na slovenské územie sa vracia v Pieninách, ktoré sú hádam najatraktívnejšou a najznámejšou časťou bradlového pásma. Z Pienin sa tiahne podhorím Čergova, potom sa stáča ku Hanušovciam a popod Vihorlat až na Ukrajinu. Dnes si vezmeme na mušku časť bradlového pásma, ktorá vytvára mimoriadne pekné skalné útvary medzi Starou Ľubovňou a Lipanmi a dáva tamojšej krajine typický ráz.
Našu prechádzku môžeme začať pri dedine Šarišské Jastrabie, nad ktorou sa nachádza Okrúhly kopec,takmer pravidelné okrúhle bradlo. Pokračujeme na juhovýchod, menšími, ale veľmi peknými Rebrami, ktoré končia Kyjovským bradielkom. Nad obcou Kyjov, kde sa bradlá začínajú priamo viazať na úpätie Čergova, je hneď niekoľko bradiel - Lysá hora, zaujímavý hrebeň Beskydka (730 m) a za nimi začína najkrajšia časť opisovaného územia. Mohutný hrebeň Zadného skália pripomína ležiacu postavu, miestami dosahujú skalné steny niekoľko desiatok metrov. Zaujímavosťou je aj priechodná puklina, či pseudojaskynka, vedúca cez celý skalný blok. Pokračujeme na osamelé bradlá Predného skália a na krajinnú dominantu - vrch Zámok (725 m), kde stoja zvyšky Kamenického hradu. Trocha stranou, v ústí Sokolej doliny, ktorá odvádza vody spod vrcholu najvyššieho kopca Čergova, Minčola (1157 m), sa týči azda najkrajšie bradlo - Sokolia skala, kompaktný ihlanovitý útvar, vysoký až 70 metrov, na ktorom nechýba ani skalné okno.
Zo všetkých týchto krajinárskych dominanát sú nevšedné výhľady na okolie, ktoré sa skutočne oplatí vychutnať. Sú tvorené prevažne vápancami, miestami so zlepencovými vložkami a sú príkladom selektívnej erózie, ktorá má na svedomí ich vznik.
Na prelome 80. a 90. rokov sa toto územie dočkalo zaslúženej zákonnej ochrany. Vznikli chránené územia Okrúhly kopec, Rebrá, Kyjovské bradielko, Lysá hora a Bradlové pásmo. Okrem toho, že pri pohybe na bradlách treba dbať na ich ochranu, treba byť aj opatrný pri pohybe v skalnom teréne - bradlá sú pomerne zvetrané a lámavé.
BEDEKER
Prístup: Bradlové pásmo kopíruje cestu Lipany - Stará Ľubovňa a aj železničnú trať na tomto úseku. Prakticky všetky bradlá sú ľahko prístupné (s výnimkou Sokolej skaly), na niektoré vedú aj turistické značky - napríklad pod Sokoliu skalu zelená z Kamenice (30 minút) a na Kamenický hrad žltá z Kamenice a z Lúčky (cca 20 minút). Odporúčame prejsť hrebeň Zadného skália, ktorý je ľahko dostupný z parkoviska pri kameňolome medzi Kamenicou a Pustým Poľom.
Zaujímavosti okolia: hrebeň Čergova - Minčol (1157 m), hrebeň Bachurne, hrebeň Hromovca, v širšom okolí Pieniny, Hanigovský hrad, Ľubovniansky hrad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.