straníckej disciplíny, ale žiadne orgány DS ho nezaviazali ako má v parlamente hlasovať pri schvaľovaní počtu vyšších územných celkov (VÚC). Pred odchodom z Prešova do Bratislavy na dnešné rokovanie Predsedníctva DS, kde má vysvetliť svoje hlasovanie proti vládnemu návrhu 12 VÚC, ozrejmil, že zhruba pred rokom oznámil vedeniu DS ako bude v tejto otázke hlasovať. Priznal, že bude za 8 VÚC, pri návrhu na 12 VÚC sa zdrží a podporí reformu verejnej správy. Taký názor si utvoril potom, čo vznikol vládny návrh na 12 VÚC.
Skúsi Predsedníctvo DS presvedčiť, že neexistuje len jeden názor. Navyše úplná hlúposť je podľa, keď sa za proreformných označujú len "dvanástkari" a "osmičkári" sú chápaní ako antireformní. Ak to takto vyplýva z kampane Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie, tak je to vec politická, ak to takto podávajú novinári, je to vec neznalosti.
Podľa Ústavy SR nemožno poslanca NR SR stíhať za hlasovanie v pléne resp. v parlamentných výboroch, a to ani po skončení mandátu. Kužma uviedol, že podľa stanov DS ho z funkcie môže odvolať len mimoriadny kongres, a teda nie predsedníctvo alebo republiková rada. Ešte neuvažoval o tom, či ako funkcionár chce ísť do konfliktu s vedením strany a zvolať mimoriadny kongres a nechať rozhodovať "takú veľkú masu". Jeho najnovšie dvojročné funkčné obdobie podpredsedu strany sa skončí v marci 2003 a riadny kongres DS by mal byť v marci 2002.
Do DS J. Kužma vstúpil po zániku Verejnosti proti násiliu a DS má podľa neho výhodu, že málokedy pretláča nejaký kolektívny názor, skôr presadzovala a presadzuje kolektívny duch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.