fragmenty. Najstaršie pochádzajú z 13. storočia a sú nesporným dôkazom o tom, že pod Šarišským hradom existovala jedna z najstarších obývaných lokalít Šariša. Nálezy boli impulzom na založenie múzea, aby sa tak uchovali dôkazy o minulosti vo vlastnom sídle. Ideálne priestory sa núkali v budove zrekonštruovanej starej fary sv. Jakuba, kde v šiestich miestnostiach na ploche 200 štvorcových metrov je dostatok priestoru pre galerijnú i muzeálnu časť.
Ako povedal primátor Veľkého Šariša Róbert Oros, začali výstavou svojmu rodákovi Edmundovi Capákovi, ktorý je čerstvým šesťdesiatnikom. V tvorbe tohto akademického maliara sa najčastejšie objavuje práve motív šarišskej krajiny. V auguste bude vo Veľkom Šariši už po piatykrát maliarsky plenér. Diela, ktoré na ňom vzniknú spolu s obrazmi mesta z predchádzajúcich ročníkov potom vystriedajú koncom leta výstavu E. Capáka.
Interiér muzeálnej časti je tiež pripravený, na expozíciách sa intenzívne pracuje. Podľa primátora R. Orosa zbierkový fond bude obsahovať vzácne dokumenty, napríklad prvý písomný záznam o Veľkom Šariši z roku 1217 a listinu mestských privilégií z roku 1299, ktoré Veľkému Šarišu udelil uhorský kráľ Ondrej III. V múzeu je venovaný priestor sakrálnym zbierkam a histórii tunajšej katolíckej farnosti. Špecifikom bude expozícia varenia piva od prvých stredovekých pivovarov na tomto území až po dnešný moderný pivovar Šariš. Správcom múzea je Milan Levendovský, ktorý počíta so spoluprácou s Krajským múzeom v Prešove.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.