po návšteve ministra zdravotníctva Romana Kováča.
Okrem iného pri ministerskej návšteve sa zaoberali aj koncepciou zdravotníctva okresu. Vedenie nemocnice s poliklinikou (NsP) kvôli zhospodárneniu činnosti tohto zdravotníckeho zariadenia navrhuje centralizovať do jedného areálu oddelenia roztrúsené na niekoľkých miestach. Na to však je potrebné vysťahovať z budovy polikliniky ambulancie obvodných a odborných neštátnych lekárov. To však narazilo na odpor ambulantnej sféry a neveľmi vďačne to prijala aj miestna štátna správa. Aj riaditeľka vranovskej NsP Beáta Pacanová sa pre náš denník vyjadrila: "Nebudem bojovať proti celému okresu."
Našlo sa však kompromisné riešenie. Uvítali ho ako zástupcovia ambulantnej sféry, tak aj miestna štátna správa i vedenie nemocnice. Riešenie spočíva v návrate k návrhu vybudovať nad budovou polikliniky ešte jedno poschodie a tam umiestniť detské a gynekologicko - pôrodnícke oddelenie, čím by činnosť NsP vo Vranove nad Topľou sa centralizovala a mala menšie výdavky. Toto riešenie za čas ministra zdravotníctva Tibora Šagáta bolo odmietnuté z obáv, že sa za súčasnej finančnej situácie v štáte nenájde 60 až 70 miliónov korún. Teraz bolo dohodnuté, že štátny výdavok bude poskytnutý ako pôžička a bude kompenzovaný odpredajom budov. Ide o objekty, ktoré využívajú detské a gynekologicko - pôrodnícke oddelenie NsP, ďalej o Liečebňu dlhodobo chorých a starú polikliniku. "Je to riešenie optimálne," vyjadril sa prednosta Okresného úradu vo Vranove nad Topľou Igor Pribula.
Vranovská NsP spolu s podobnými zariadeniami v Bardejove a Svidníku patrí v Prešovskom kraji medzi nemocnice druhého typu. Napriek tomu, že je stále sužovaná exekúciami, hoci má spomedzi nich najmenšie dlhy. Tie však i tak ročne narastajú o 4 až 5 miliónov korún. Podľa I. Pribulu je to aj tak o polovicu menej, ako sa ročne zadlžujú iné nemocnice podobného typu. Po uskutočnení centralizácie "výroba" dlhov bude menšia. Tento zámer však bude záležať od prísunu finančných prostriedkov. Projekt je hotový, len ho oprášiť. Minister zdravotníctva R. Kováč o uvoľnení financií mal tento týždeň rokovať s ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou. Otáznikom je však aj reálnosť predaja najmä budovy Liečebne dlhodobo chorých. "Boli záujemcovia o jej kúpu, len vtedy ešte nebola ujasnená koncepcia zdravotníctva v okrese. Nedošlo k tomu, aby sa ponúkala, skôr sa hovorilo v teoretickej rovine. O túto budovu je záujem a aj spoločenský dopyt. Mohla by sa využiť ako Dom dôchodcov alebo na účely sociálneho bývania. Cez rôzne nadácie a združenia sa budeme snažiť získať finančnú podporu európskych fondov na využitie spomínanej budovy," vyjadril predstavy prednosta I. Pribula.
O vranovskej NsP sa na stretnutí s ministrom zdravotníctva hovorilo ako o jednej z najlepších ohľadne pomeru počtu lôžok k počtu obyvateľstva. V rámci reštrukturalizácie zdravotníctva tu môže dôjsť ešte k menším úpravám. A to pri presune niekoľkých akútnych lôžok do kategórie chronických. Ušetriť by sa dalo aj na počte zamestnancov, čo umožní samotná centralizácia nemocničných oddelení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.