Korzár logo Korzár

MOTOSTRANA

Novinkou je AxorV súčasnej dobe testuje firma Mercedes-Benz nový typový rad ťahačov návesov, ktorý bude verejnosti predstavený na jeseň. Nový rad

Novinkou je Axor

V súčasnej dobe testuje firma Mercedes-Benz nový typový rad ťahačov návesov, ktorý bude verejnosti predstavený na jeseň. Nový rad má názov Axor a do predaja sa dostane začiatkom roka 2002.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri vývoji ťahačov Axor sa dbalo najmä na dosiahnutie čo najnižšej hmotnosti, nízkej spotreby paliva a vysokej hospodárnosti. Rad Axor tvoria ťahače pre maximálnu dovolenú hmotnosť súpravy 18 ton, dodávané v teroch výkonových triedach, s dvomi rázvormi (3600 mm a 3900 mm) a dvomi variantami kabíny. Usporiadanie náprav je 4x2, teda ide o dvojnápravový ťahač s jednou poháňanou nápravou. Nové ťahače sú sériovo vystrojené kabínou dĺžky 2250 mm, pričom vnútorná výška je normálne 1510 mm, na želanie sa však dodáva kabína s vnútornou výškou až 1910 mm. Pohodlná a priestranná kabína je vystrojená ležadlom. Na pohon ťahača slúži spoľahlivý a úsporný 12-valcový motor OM 457 LA, ktorý sa dodáva v troch výkonových variantoch (260 kW, 295 kW a 315 kW). Maximálny krútiaci moment týchto motorov leží v rozpätí od 1850 Nm do 2100 Nm a dosahuje sa pri 1100 ot/min. Na želanie môžu byť motory vystrojené novovyvinutou motorovou brzdou Turbobrake, ktorá spolupracuje s dúchadlom prepĺňacieho systému a ktorá má v porovnaní s bežnými motorovými brzdami približne dvojnásobný brzdový výkon. Axor je sériovo vystrojený deväťstupňovou synchronizovanou prevodovkou, na želanie sa dodáva 16-stupňová prevodovka s radením Telligent. Ťahač má na všetkých kolesách kotúčové brzdy. K zníženiu prevádzkových nákladov prispieva aj to, že servisný interval sa pohybuje od 80000 do 12000 kilometrov. Na komunikáciu medzi jednotlivými systémami vozidla a na prenos údajov a riadiacich impulzov slúži zbernica CAN.

SkryťVypnúť reklamu

Pri vývoji nového radu ťahačov Axor sa využili komponenty z existujúcich vozidiel. Základná kabína a časti podvozku boli prevzaté z nákladných automobilov Atego a Actros, moderný radový dvanásťvalec a prevodovka sa už osvedčili v autobusoch a v nákladných vozidlách, vyrábaných v Južnej Amerike.

Aprilia ponúka sokola

Talianska firma Aprilia, ktorá po určitom útlme opäť prežíva rozkvet, má v svojom rozsiahlom sortimente motocyklov aj model SL Falco (sokol). Tento motocykel je poháňaný pozdĺžne uloženým jednolitrovým vidlicovým dvojvalcovým motorom, ktorý je kvôli potlačeniu vibrácií vystrojený dvomi protibežnými vyvažovacími hriadeľmi. Štvortaktný, kvapalinou chladený motor má štyri ventily na valec a jeho maximálny výkon je 86,7 kW pri 9250 ot/min. Motor má suchú kľukovú skriňu a samostatnú nádržku na mastiaci olej. Prevodovka je šesťstupňová, zadné koleso je poháňané reťazou. Rám motocykla je zhotovený z hliníkovej a horčíkovej zliatiny. Rázvor kolies je 1415 mm, celková dĺžka motocykla je 2050 mm, výška sedadla (v najvyššej polohe) nad vozovkou je 815 mm. Predná vidlica Showa má rozsah pruženia 120 mm, vzadu je hliníkové kyvné rameno s pružiacimi jednotkami Sachs (rozsah pruženia 130 mm). Na prednom kolese je štvorpiestiková brzda brembo, zadná brzda má dva piestiky. Hliníkové päťramenné ráfiky tohto výkonného motocykla sú tiež výrobkom firmy Brembo.

SkryťVypnúť reklamu

Dodge inovovala "zmiju"

Americká automobilka Dodge, patriaca do koncernu DaimlerChrysler, predstavila nedávno inovovaný športový automobil Viper (zmija), označený už ako model 2003. História automobilovej "zmije" začala v januári 1989, keď bol na detroitskom autosalóne verejnosti predstavený koncepčný automobil Viper RT/10. Odozva motoristickej verejnosti na tento dvojmiestny roadster bola taká priaznivá, že v máji roku 1990 sa vedenie koncernu Chrysler rozhodlo vyvinúť sériovú verziu Vipera. Sériový Viper debutoval na detroitskom autosalóne v roku 1992 a začal sa predávať v máji uvedeného roku. Viper bolo športové vozidlo klasickej koncepcie (motor vpredu, pohon zadných kolies), poháňané úplne novým vidlicovým desaťvalcom. Tento motor mal zdvihový objem osem litrov a bol vyvinutý v spolupráci s talianskou firmou Lamborghini, ktorá v tej dobe patrila pod koncern Chrysler. Viper druhej generácie prišiel na trh v júni 1996, takže teraz predstavený model je takpovediac vnukom pôvodnej zmije.

SkryťVypnúť reklamu

Nový Viper si zachováva všetky tie atribúty extrémne výkonného športového vozidla, ktoré charakterizovali už pôvodnú štúdiu. Vozidlo je však ľahšie, rýchlejšie a výkonnejšie než všetky doterajšie modely Viper. Navyše ide o prvé vozidlo na svete aspoň to tvrdí výrobca ktoré možno charakterizovať tromi číslami 500. Viper 2003 je totiž jediným sériovo vyrábaným vozidlom na svete, ktorého motor má zdvihový objem vyše 500 kubických palcov, vyvíja výkon 500 koní a má najvyšší krútiaci moment 500 lb.ft (to je násobok libry a stopy). Preložené do u nás používaných jednotiek to znamená, že motor má zdvihový objem 8,3 litra (!), vyvíja maximálny výkon 372 kW a jeho najvyšší krútiaci moment je 678 Nm. Asi ani netreba zdôrazňovať, že motor je opäť vidlicový desaťvalec, zhotovený z hliníkových zliatin. Motor poháňa mohutné 19-palcové zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej prevodovky, vystrojenej rýchlobehom. Vpredu sú 18-palcové kolesá. Ráfiky sú zhotovené kovaním z hliníka a sú na nich nízkoprofilové pneumatiky. Vozidlo je postavené na podvozku s rázvorom 2510 mm, pričom všetky kolesá sú nezávisle zavesené. Celková dĺžka vozidla je 4459 mm, šírka je 2154 mm a výška len 1210 mm. Dvojsedadlový interiér je vystrojený športovo, bez zbytočných luxusných prvkov. Istou spomienkou na športové automobily zašlých čias je spôsob uvádzania motora do činnosti tlačidlom na prístrojovej doske. Nový Viper sa zatiaľ bude dodávať len ako kabriolet a vyrábať sa bude priamo v Detroite. Viper tretej generácie sa do predaja dostane v auguste 2002, a to ako model 2003.

Chystajú kompaktné kombi

Vývoj a príprava výroby nového modelu si v súčasnej dobe vyžadujú také enormné úsilie a také vysoké finančné náklady, že prakticky žiadna automobilka si nemôže dovoliť uviesť naraz na trh všetky karosárske varianty nového typu. Prvá je obvykle limuzína a až po nej nasledujú kombi, kupé či kabriolet.

Postup "po limuzíne kombi" zachovávajú aj dve európske automobilky, ktoré nedávno predstavili svoje novinky. Ide o taliansku firmu Fiat, ktorá na jar predstavila svoj nový model Stilo (začne sa predávať na jeseň), a francúzsku firmu Peugeot, ktorej čerstvou novinkou je model 307. Obe automobilky teraz pracujú na kombi verziách svojich noviniek.

Stilo kombi, ktoré svojimi jednoduchými líniami trochu pripomína Volkswagen Passat, by malo mať premiéru v októbri roku 2002 a na jeho pohon by mali slúžiť dva štvorvalcové zážihové motory (výkonu 76 kW a 96 kW) a dva vznetové motory (59 kW a 81 kW). Neskôr by sa sortiment motorov mohol rozšíriť aj o 2,4-litrový päťvalec výkonu 125 kW. Konkurovať tomuto kompaktnému kombi by mala kombi verzia nového Peugeota 307, ktorej svetová premiéra sa očakáva na autosalóne v Ženeve na jar budúceho roka. Opticky sa toto kombi už blíži k vanu, pretože bude mať relatívne vysokú strechu a variabilné usporiadanie sedadiel.

Michelin dostal pokutu

Európska komisia udelila francúzskemu pneumatikárskemu gigantu Michelin pokutu vo výške 19,76 milióna eúr, a to za "zneužívanie dominantnej pozície" na trhu s pneumatikami pre ťažké nákladné vozidlá v období rokov 1990 až 1998. Komisia v svojom zdôvodnení uviedla, že komplexný systém firmy Michelin na poskytovanie kvantitatívnych rabatov a bonusov ako aj iné obchodné praktiky viedli k ilegálnej závislosti predajcov na značke Michelin a v podstate uzavreli francúzsky trh pre iných výrobcov pneumatík. Ako uviedla Komisia, tento prehrešok bol veľmi vážny, pretože Michelin sa už druhý raz dopustil takéhoto "antisúťaživého" správania sa v Európe.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 163
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 462
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 274
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 146
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 816
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 720
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 097
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 387
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 438
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 266
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 543
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 533
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 463
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 243
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 810
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  2. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  3. Ján Karas: Keď sa moc odtrhne: Arogancia, ktorá prekonala infláciu
  4. Vladimír Bojničan: Čo ostane z konzervativizmu bez slepej viery a strachu? Prázdna hrdzavá konzerva.
  5. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  6. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  7. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  8. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 438
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 51 266
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 49 543
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 26 533
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 463
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 866
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 243
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 16 810
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu