končatiny. Teraz v lete nastal akýsi "pedostriptíz" čiže odhaľovanie nôh. Sandále, vsuvky, topánky bez päty, moderná remienková obuv podčiarkne pekná línia, ale dá vyniknúť aj defektom, napr. stvrdnutej koži či kurím okám.
Pokožku na celom tele sa obnovuje v 28 denných cykloch. Ak tú starú pravidelne neodstraňujeme z chodidiel päty a spodných častí prstov, vznikne na nich tvrdá vrstva, ktorá začne praskať. Nie je to nič príjemné ani estetické. K praskaniu prispieva chodenie naboso, v hrubých ponožkách (aj z hrubej bavlnenej priadze) a v letných vsuvkách na opätkoch, ktoré klopkajú na chodidlo.
Starajme sa o svoje nohy, nie iba o tvár o nechty na rukách, o vlasy. Sú naše! Ako sa zbavíme stvrdnutej kože? Buď ju odstránime nasucho pemzou (ak kožu namočíme, potrháme ju, čo sa prejaví svetlejšími škvrnami bublinkami) alebo tzv. mokrou cestou špeciálnym piknikom "škrabkou" (je na zvláštne žiletky). Nikdy nepoužívame holiaci strojček. Muži sú na to bez výnimky alergickí. Ani dámsky holiaci strojček nie je ideálny. So "škrabkou" musíme zaobchádzať veľmi opatrne, lebo rezná rana na chodidlách sa veľmi dlho hojí. O chodidlá by sme sa mali starať dennými masážami špeciálnymi olejmi alebo krémami a pravidelnou návštevou pedikúry raz mesačne. Ak päty tvrdnú a praskajú príliš často, mali by sme doplniť náš jedálniček o vitamíny a minerály a navštíviť kožného lekára.
Kto mal kurie oko na chodidle vie dobre, aké pekelné muky spôsobuje. Vznikajú z nových alebo nevhodných topánok, zo švíkov na ponožkách a pančúch, atď. Ich svojpomocné odstránenie nepomôže, pretože kurie oko sa iba stenčí a nie je vypuklé, ale korienok zostáva. Nehovoriac o riziku infekcie či poraneniu. Náplaste, ktoré dostaneme v lekárni sú iba provizórnym riešením pred cestou do pedikúry, okrem toho takáto liečba môže byť tiež riskantná, lebo účinná vrstva na náplasti sa môže posunúť z kurieho oka na zdravú kožu a tak ju podráždiť. Mali by sme zveriť svoje nohy odborníkom. Zaslúžia si to!
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.