zoopsychológ
Otázka: Máme problémy s našim dvojročným írskym settrom. Keďže sme u neho pozorovali časté masturbácie, rozhodli sme sa mu umožniť sexuálny styk s fenou podobného plemena. Po niekoľkých pokusoch však pes stále zlyháva. V čom je príčina jeho sexuálnej neschopnosti?
Zn. Sex
Odpoveď: Sexuálne správanie a reprodukčný proces vôbec u psov je zložitým neuroendokrinným, etologickým, zoopsychologickým procesom. Keďže sexuálne správanie patrí medzi sociálne aktivity a pes je sociálne senzitívne zviera (dvaja jedinci opačného pohlavia), problémy tohto charakteru nie sú zriedkavosťou. Najčastejšie sa ide o anomálie, keď pes postráda sexuálne techniky (orientácia zboku, spredu, koitálne zlyhanie penis vagina atď.). Ďalšou anomáliou je sexuálna impotencia (neschopnosť erekcie), u feny tichá ruja (nedostatočná sexuálna motivácia). Nakoniec je to sexuálna ignorácia zo strany jedného z partnerov, väčšinou ide o fenu k psovi. Celkove je reprodukčný proces charakterizovaný mozgovou činnosťou, hormonálnou aktivitou s následným sexuálnym správaním (vizualizácia, čuchové, dotykové, sluchové podnety) a nakoniec koitálnym aktom s fertilizáciou (oplodnením).
Keďže čitateľka neuvádza v akom smere pes zlyháva, obmedzím sa na základné možné príčiny tejto sexuálnej anomálie. Nerovnováha hladiny androgénov (pes), estrogénov (fena), ako hormonálnej nedostatočnosti, je endokrinným problémom. Po aplikácii prislúchajúcich hormonálnych preparátov je terapia pomerne úspešná. Vzhľadom na to, že čitateľka uvádza masturbačné tendencie psa, libidózne (pudové) a hormonálne príčiny sú v tomto prípade nepravdepodobné. Z tohto dôvodu sa skôr črtajú etologické a zoopsychologické aspekty sexuality u psa. V tejto súvislosti sa žiada uviesť význam ranej ontogenézy psov. V jednotlivých fázach vývinu zvierat sa u nich už pred pubertou objavujú skákavé pseudosexuálne aktivity. Ide o vrodené predispozície, vyplývajúce z jednotlivých častí mozgových štruktúr, ktoré sú primárne pred hormonálnou činnosťou. Keďže sa pes vyvíja izolovane od dospelých jedincov, postráda v dospelosti sexuálny model správania aj s kopulačnými skúsenosťami. Fena, ktorá je v ruji a je poprípade sexuálne skúsená, netoleruje sexuálnu neskúsenosť psa a odmieta ho. Ale individuálnosť výberu sexuálneho partnera zo strany feny má rôznorodý charakter (plemeno, veľkosť psa, exteriér, atď).
Iste nie je potrebné zdôrazňovať, že fena je sexuálne vnímavá k psovi len počas ruje (7 10 dní) a to dvakrát do roka, pritom koitus trvá "viazným spôsobom" 10 30 minút.
Psy intenzívne reagujú na podnety zo strany rujnej feny (vaginálny sekrét, moč, feromóny, atď.), ale tieto sexuálne motivácie u obidvoch pohlaví, ako už bolo naznačené nie sú ešte zárukou koitálneho aktu. V prípade rujnej feny sa často vyskytujú "skákavé" aktivity aj medzi rovnakými pohlaviami (mozgová sexuálna pamäť), ktorá napomáha sexuálne pozitívne vnímať psa. Napriek tomu tieto prejavy sú klasifikované ako homosexualizmus. Keď hovoríme o sexualite psov, je potrebné uviesť, že orgazmus u psa je behaviorálne čitateľnejší ako u feny, kde je jeho meranie náročné.
U psa čitateľky je cez masturbáciu možno usudzovať na jeho sexuálnu frustráciu (postrádanie sexuálneho partnera), pričom takto kompenzoval libidózne napätie. Zdá sa, že vhodné by bolo vymeniť sexuálneho partnera a celý sexuálny akt inscenovať v prostredí, ktoré je psovi blízke (chovný areál domu). Citlivé napomáhanie majiteľmi psa, či feny, pri dobrých psychosociálnych vzťahoch človek zviera, pri dostatočnej trpezlivosti, by sexuálny rituál mal byť časom bezproblémovým.
V prípade vážnych negatívnych sexuálnych zážitkov, sa odporúča kombinovaná behaviorálna a psychofarmakologická liečba, poprípade u feny umelá inseminácia (oplodnenie) ejakulátom žiadaného psa.
Autor: MVDr. Anton HVOZDÍK, CSc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.